Тема.РМ. Повторення
вивченого про текст, його основні ознаки, особливості будови тексту, використання
мовних засобів зв'язку між його частинами. Вибірковий переказ тексту наукового
стилю з елементами роздуму
Мета: поглибити
знання учнів про особливості наукового стилю;будови тексту, використання мовних засобів; учити вибірково
переказувати текст; розвивати мовленнєві здібності; підвищувати рівень культури
мовлення школярів
Тип уроку: застосування
знань і формування вмінь.
Перебіг уроку
I.Оргмомент
II.
Оголошення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності школярів.
— Які основні ознаки тексту?( с.27 п-к)
-
Яку
будову має текст? ( с.28 п-к)
— Як відрізнити тему від
основної думки тексту?
III. Актуалізація опорних знань учнів
— Які
стильові ознаки наукового стилю? (Логічність, точність,
абстрактність, фактичність, доказовість.)
— Назвіть
функції наукового стилю. (Повідомлення, пояснення,
доведення.)
— Визначте
сферу використання наукового стилю. (Наука, освіта, техніка,
інформаційні технології.)
— Які ви
знаєте жанри (місце реалізації) наукового стилю? (Наукова
стаття, дисертація, доповідь, монографія, підручник, лекція, рецензія, анотація.)
IV. Основний
зміст роботи
1. Опрацювання пам’ятки «Як працювати
над вибірковим переказом тексту».
Пам’ятка «Як працювати
над вибірковим переказом тексту»
• Прочитати текст, з якого потрібно вибрати матеріал на задану
тему.
• Визначити тему й основну думку.
• Вдуматись у тему, запропоновану для вибіркового переказу.
• Вибрати з тексту лише той матеріал, який необхідний для повного
розкриття теми.
• Визначити основну думку вибіркового переказу.
• Скласти план переказу.
2. Читання тексту
Кожен народ має чим пишатися
у своїй історії. І найголовніша гордість будь-якого народу — це його
мистецтво. За весь період існування людства кожна нація створила щось своє —
неповторне і незрівнянне. Так, у японців — це нецке, у росіян — матрьошка,
українці таким символом можуть вважати писанку.
Історія писанки сягає сивої
давнини, і писанка не перестала існувати, тому що вона є символом духовності,
невід’ємною складовою міфо-обрядової культури, однією ланкою в ланцюжку
народних традицій, втрата чи зруйнування яких може призвести до втрати духовних
і моральних орієнтирів у суспільстві. Писанка пов’язана із вшануванням родючості
землі, з величанням весняного відродження життя. Яйце символізує сонце і відродження.
Наші предки вірили, що писанка наділена магічною силою приносити добро, щастя,
захищати від усього злого.
Існує багато способів
виготовлення писанок. Яйця, пофарбовані в один колір, називають крашанками.
Червоне яйце означає радість, життя, любов, жовте — врожай, блакитне — небо,
здоров’я, зелене — плодючість.
Зараз ми пов’язуємо писанку з
Великоднем: малюнки на писанці мають символічне значення: зірка і хрест —
символи сонця; рослини — юності, краси, здоров’я; колосся — врожаю.
Завжди, ще з прадавніх часів,
писанку шанували, у кожному регіоні були свої елементи орнаменту, кольори, у
кожного майстра або господині були свої секрети розпису. Для Поділля характерний
геометричний малюнок на темному фоні (синьому, чорному, коричневому), для
Наддніпрянщини характерний рослинний орнамент, у Карпатах геометричний орнамент
наносять тоненькими жовтими або блакитними контурами.
Упродовж віків писанка
збереглася, вона є яскравим втіленням самої своєї суті — вічного життя.
Недарма в багатьох первісних суспільствах за модель світобудови обирається саме
яйце — Світове Яйце. За своєю будовою і функцією воно є ідеальною мініатюрною
будовою Всесвіту. Але писанка — то не просто гарно декороване яйце, а предмет
культу, поклоніння, який має чітко визначене місце в міфологічно-ритуальній системі
українського народу, предмет, який формував специфічне бачення довколишнього
світу, його сприйняття і ставлення до нього, формував ментальність української
нації і саме тому став символом його невмирущої, прекрасної, вічної душі.(298
сл.) (Із книги «Світ моєї України»)
3.Комунікативний практикум
– До якого стилю належить
даний текст? Аргументувати свою відповідь.
(Текст належить до наукового стилю. У ньому точно, детально
розповідається про один із видів народного мистецтва – писанку, , технічні
прийоми писанкарства, її символіку). У тексті багато наукової лексики
(орнамент, складова міфо-обрядової культури, регіон, геометричний малюнок,
контури, первісні суспільства, міфологічно-ритуальна система тощо). Речення,
як правило, складні. Майже відсутня емоційна лексика).
– Що таке писанка?
– Коли виникло мистецтво
писанкарства?
– Як називаються яйця
пофарбовані в один колір?
– Що символізує яйце?
– З яким святом ми пов’язуємо
писанку?
– Які особливості писанкарства
на Поділлі, Наддніпрянщині, у Карпатах?
– Символом чого є писанка?
4.Лексичний практикум. Пояснити значення слів:
магічна сила, регіон, декор, ментальність.
Магічна сила—
сукупність прийомів і обрядів, що здійснюються з метою вплинути надприродним
шляхом на явища природи, тварин або людину.
Регіон –
певна територія України.
Декор –
система прикрас споруди або виробу.
Орнамент –
візерунок або узор, побудований на ритмічному повторенні геометричних елементів
Ментальність
– спосіб мислення, загальна духовна налаштованість, до навколишнього світу.
5.Добір
заголовку. Колективне складання плану технології
виготовлення писанок.
Орієнтовний план
1. Крашанки
– яйця пофарбовані в один колір.
2. Символічне
значення малюнків на писанці.
3. У
кожному регіоні були свої елементи орнаменту.
4. Для
Поділля характерний геометричний малюнок.
5. Рослинний
орнамент Наддніпрянщини.
6. Геометричний
орнамент Карпат.
6.Зв’язне мовлення:Завдання: переказати уривок про
технологію виготовлення писанок.
7. Вибірковий переказ тексту наукового стилю з
елементами роздуму.
V Підсумок уроку
Інтерактивна
вправа «Мікрофон»: Чим
корисний був для вас цей урок?
VI.Домашнє
завдання, інструктаж щодо його виконання
1) с.23( усні відповіді)
Тема: Усний твір-опис предмета за
картиною
Мета: вчити учнів складати твір–опис за картиною;
вдосконалювати вміння послідовно висловлювати свої думки; розвивати креативне
мислення, усне і писемне мовлення, увагу, пам’ять, уяву, відчуття краси природи;
виховувати естетичні смаки, інтерес до образотворчого мистецтва, любов до
природи, почуття гордості за славетну українку- К.Білокур.
Хід
уроку
Ӏ.
Організація класу.
-
1, 2, 3, 4, 5 – прошу всіх рівненько стать! Продзвенів уже дзвінок- починається
урок!
1.
Вправа «Мікрофон»
-
Подумайте і скажіть, яким має бути наш урок? (Цікавим, навчальним,
продуктивним, веселим, світлим, проблемним, пізнавальним...)
- А ви на
уроці якими маєте бути? (Дисциплінованими, уважними, зібраними, активними,
вправними, наполегливими, самостійними ...)
ӀӀ.
Повідомлення теми, завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності
- Щоб дізнатись, про що
будемо говорити на уроці, відгадайте загадку:
Квітка ця на сонце схожа,
На олію вона гожа,
Жовті пелюсточки має,
Їх до сонця повертає. ( Соняшник)
На олію вона гожа,
Жовті пелюсточки має,
Їх до сонця повертає. ( Соняшник)
1.
«Мозковий штурм»: - Що вам відомо про
соняшник?( У кошику 2-3 тис. насінин. Соняшник
схожий на сонце. Народний символ. Технічна рослина українців. Олія Халва)
Сьогодні на уроці ви самі створите твір–опис соняшників на основі
картини К.Білокур «Соняшники».
- Діти, заплющіть на
хвилинку оченята й уявіть собі таку картину:
Літо. Серпнева спека. Стоять
хатинки на пагорбі. А навколо тих хатинок, пригріті сонечком, пишаються
золотоголові красені. На високих струнких стеблах яскраві жовтогарячі квітки.
Вони так і світяться, обертаючись за сонцем. Яку квітку ви уявили? (Соняшник )
- Цю рослину дуже часто
можна побачити на городах і ланах нашої України. Письменники майстерно змальовують їх і у своїх творах.
Художники також зображують на своїх полотнах «сонячну квітку».
Картину, яку ми сьогодні будемо розглядати, написала відома українська
художниця Катерина Білокур. ( презентація
). Народилася К.Білокур в селі Богданівка на Київщині.
До школи не ходила, самотужки навчилася читати і писати. Батьки не мали змоги
оплатити навчання, і тому вчилася малювати вона сама.
Зображала К.Білокур на своїх полотнах переважно квіти. Так любила вона їх,
відчувала їхню красу: «Ой, які ж ви гарні, квіточки мої, діточки, красунечки ви
мої. Я на вас ніколи не надивлюся, я вами не налюбуюся». Сама ніколи не зривала
квітів, бо вважала, що квітка – жива. І тому малювала, виходячи в поле, в садок
чи з пам’яті.
3.2.
Розгляд учнями репродукції картини К.Білокур «Соняшники» ( презентація)
- А тепер розгляньте цю
картину. Чи сподобалась вам картина? Чим? Як називаються такі
картини?( пейзажі)
- Що
зображено на картині?
- Що зображено на передньому плані картини?
- На що
схожі голівки квітів? (На сонечко, тарілочки і золоті капелюшки.)
- Які
стебла? (Стрункі, високі)
- Які
кольори переважають у зображенні квітів? (Яскраві, жовтогарячі, золоті, теплі).
-
Який час доби зображено? (Темне тло
свідчить про настання вечора).
- Чи
яскраво, добре видно квіти? (Відчуваємо присутність вечірнього сонечко.Воно
освітлює квіти).
- Кого
можна уявити, дивлячись на ці квіти? (батьків і дітей) Що роблять «батьки -
квіти»? (Нашіптують щось на вушко дітям, розмовляють з ними.)
- Що
зображено на задньому плані картини?
4.
Мовленнєва підготовка до написання твору
4.1.
Створення синонімічних рядів
Намалювала – зобразила, написала,
створила.
Соняшники-золотоголові красені, квітка
сонця, квітка – красуня.
Стоять - красуються, пишаються, світяться,
усміхаються.
Голівка- капелюшок, брилик,
тарілочка.
4.2.
Добір прикметників
Стебло- струнке, високе.
Квітка- яскрава, золота, схожа на
сонце.
Оченята -веселі, грайливі.
Усмішка -жартівлива, пустотлива.
4.3.
Робота над створенням словосполучень
- Попрацюємо в парах.
Утворіть словосполучення, поєднавши ліву і праву колонки.
Квіти
золотого брилика
Одягнув
мов тарілочка
Голівка
жартівливо нахилена
Обличчя
схожі на сонце
Соняшок
грайливо усміхається
Підморгує
турботливо шепоче
5 Скласти усний твір-опис за картиною,
дотримуючись плану:
1. Загальна характеристика композиції
картини (яка панорама відкривається перед глядачем).
2. Перший план картини – соняшникове поле.
3. Другий план полотна — українське село.
4. Використання художником кольорів як засобу увиразнення основної думки твору.
5. Які думки і почуття викликає картина?
2. Перший план картини – соняшникове поле.
3. Другий план полотна — українське село.
4. Використання художником кольорів як засобу увиразнення основної думки твору.
5. Які думки і почуття викликає картина?
- -Скільки частин відповідно до плану?
6.
Усне складання тексту
-Як
назвемо твір? (Соняшники. Соняхи. Квітки сонця. Золотоголові красені). Яка
назва найбільш вдала?
-Яке
речення напишемо першим? Що ми бачимо перед собою?(Перед нами …)
-На що
вони схожі ? (Вони схожі на …)
- Що вони
тримають на високих струнких стеблах? (На високих струнких стеблах вони
тримають великі голівки із золотими пелюстками)
-На що
схожі маленькі соняхи? ( Маленькі соняхи схожі на)
-Що віни
роблять? (Вони жартівливо нахилили голівки і ніби усміхаються до своєї батьків)
- Якими
кольорами зображено квіти? (Квіти зображено теплими яскраво-жовтими кольорами)
- Чому
соняхи, ніби світяться? (Соняхи ніби світяться у темряві. То вечірнє
сонечкоосвітлює їх)
- Якими
словами опишемо вечірні промені сонця? (То вечірнє сонечко освітлює їх
останніми лагідними промінчиками)
7.
Заслуховування творів.
IV. Підсумок уроку
V. Домашнє завдання
1)Дати
письмові відповіді на 8 запитань на с.205 « Хочу можу …»
2)Скласти
сенкан зі словом соняшник
ТЕМА.УСНИЙ СТИСЛИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ ПУБЛІЦИСТИЧНОГО СТИЛЮ (НА ОСНОВІ ПРОСЛУХАНИХ
РАДІО- І ТЕЛЕПЕРЕДАЧ)
Мета: засвоїти особливості стислого переказу тексту
публіцистичного стилю на основі переглянутої телепередачі або прослуханої
радіопередачі, сформувати вміння й навички виділяти в теле- або радіопередачі
головне та відтворювати його відповідно до стильових вимог тексту, добираючи
необхідний мовний матеріал, удосконалити вміння усно логічно будувати власне
висловлювання, стисло передаючи основну інформацію переглянутої (або
прослуханої) у передачі;розвивати пам’ять, мислення, мовлення; виховувати мовну
культуру учнів
Тип
уроку: урок розвитку комунікативних умінь.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Ознайомлення
восьмикласників з темою, метою й завданнями уроку
ІІІ.
Актуалізація мовленнєвознавчих понять з теми
1.
Назвіть типи мовлення.
2.
Які стилі мови ви знаєте, які їхні особливості?
3.
Що таке тема та основна думка тексту?
IV. ПІДГОТОВЧА РОБОТА ДО ПЕРЕКАЗУ
1. Ігрове завдання «Хто швидше»
Зважаючи на те, що телеканал «1+1» за результатами
рейтингів популярності 2014 року займає перше місце, телепрограми я взяла саме
з його ефіру. За поданими характеристиками назвати передачі каналу «1+1».
1.
Цей день кожна дівчина хоче провести
так, щоб він запам'ятався на всі подальші роки. Чотири абсолютно справжні наречені,
які погодилися взяти участь у змаганні за чарівну весільну подорож, прагнуть
перевершити одна одну у ефектності шлюбної церемонії, оригінальності сукні та
мужності обранця. Звісно, кожна із чотирьох переконана, що її весілля –
ідеальне. Усі вони по черзі одружуються та запрошують трьох конкуренток на своє
свято («Чотири весілля»).
2. За правилами проекту, з
маленькими учасниками працюють зіркові тренери, які представляють різні стилі
музики. Зіркові тренери формують свої команди під час сліпих прослуховувань -
вони сидять спиною до сцени і обирають учасників, орієнтуючись тільки на
вокальні дані («Голос. Діти»).
3.
У новому авторському проекті відома поборниця прав споживачів
перевірятиме популярні заклади громадського харчування. Шоу має
народний характер: ведуча разом з командою керується думкою глядачів каналу
"1+1"
та їхніми побажаннями щодо інспекцій ресторанів і кафе («Інспектор Фреймут»).
4. Лише
найсвіжіші, найважливіші та найцікавіші українські новини. Кореспонденти найпотужнішої в країні
регіональної кореспондентської мережі реагують миттєво. Вони завжди там, де
новини. П'ять випусків на день з подвійною
порцією регіональних новин та інформації про події в світі спорту. Плюс
обов'язкове обговорення найгарячіших тем тижня в підсумковій аналітичній
програмі у неділю («ТСН»).
5. Це ранковий ефір з максимумом корисної та
розважальної інформації, розрахованої на найширшу аудиторію («Сніданок з 1+1»).
6. З діда-прадіда йде одвічна суперечка між чоловіками і жінками - хто в
родині головний? Це шоу знає спосіб, як це зясувати! Це документальне реаліті-шоу, де немає жодних постановок, жодного
моделювання ситуацій, жодних підставних артистів і декорацій. Усе справжнє.
Звичайні сім'ї, звичайні люди, звичайні мами. За умовами формату, дві сім'ї
міняються на тиждень дружинами («Міняю жінку»).
7. Серед світських
левів і левиць у нас є своя людина – володарка величезної колекції
екстравагантних капелюшків і майстер ставити відверті запитання. Бали й карнавали, приголомшливі
вечірки й приватні свята, кінофестивалі й тижні моди, ралі, рейди і кінні
перегони... Вона проводить глядачів за лаштунки гламурного
життя, виводить на відверту розмову багатих та знаменитих, вивідує їхні
таємниці... і підносить ці секрети у програмі
на тарілочці з блакитною екранною смужечкою («Світське життя»).
8. Це гумористичне шоу, в якому беруть участь акторський колектив
"Студії Квартал-95". Проект позиціонується як унікальний формат "інтелектуального
гумору". А гумор у у ньому завжди свіжий і актуальний, гострий і точний. У шоу по-доброму і від душі сміються
над політиками і спортсменами, музикантами і телезірками, причому найчастіше
разом з ними ж («Вечірній квартал»).
9. Народна розважальна програма, в якій будь-яка людина, що
володіє комічним талантом, має можливість заробити непогані гроші. Розсмішити свого знайомого
або родича - це одна справа, а от змусити сміятися людину, яка все своє життя
професійно займається Зате того, кому вдасться розсмішити Євгена Кошевого і
Володимира Зеленського, чекає солідна грошова винагорода! Ніяких жорстких
правил, ніяких серйозних обмежень: змусив коміків сміятися - отримай гроші! («Розсміши коміка»)
10. Інтерпретуючи
таким чином добре знайомий слоган найпопулярнішого українського телеканалу,
привертаємо вашу увагу до абсолютно нового для України виду розваги -
телевізійної лотерейної гри, розіграші тиражів якої стануть справжніми
спектаклями, а головні ролі виконуватимуть... лототрон, потужний американський
комп'ютер та Її Величність Фортуна. Ми говоримо про видовище веселе та азартне, яке вже
давно завоювало серця телеглядачів на Заході й нарешті прийшло до України.
(«Лото забава»)
(«Лото забава»)
11. Мета програми — допомогти батькам розшукати зниклих безвісти дітей і
повернути їх додому. Вона розповідає про дітлахів, які пішли з дому і не повернулися, залучаючи
глядачів до пошуку зниклих. А також поширює інформацію про малолітніх
безпритульних, які не можуть або відмовляються назвати своє ім'я. Завдяки проекту щомісяця в родини
повертаються 9-10 дітей («Служба розшуку дітей»).
12. Шестеро акторів розігрують жарти у шести кадрах. А за
сміхотерапевтичним ефектом досягають рівня повноцінної комедії. Показати
кумедне у буденному, вразити дотепністю, розсмішити до сліз і просто поліпшити
настрій глядачів - обов'язок авторів скетч-шоу, який вони виконують із
задоволенням («Шість кадрів»).
2.
Заповнення таблиці (робота в парах)
Об’єднавшись у пари, заповнити таблицю відомими вам радіо і
телепередачами.
Телепередачі
|
|
Інформаційні
|
|
Науково-пізнавальні
|
|
Навчальні
|
|
Художньо-публіцистичні
|
|
Розважальні
|
Ø Які телепередачі
(радіопередачі) ви дивитися (слухаєте) найчастіше і з великим задоволенням?
Чому?
ІV. Підготовча
робота до усного стислого переказу телепередачі
Ø Вибрати одну з телепередач для усного
переказу.
Ø Запис
плану переказу в зошити
ПЛАН
1.
Проблема,
якій присвячено телепрограму: соціальна, морально-етична, патріотична,
політична та ін.?
2.
Автор
та ведучий програми. На якому каналі транслюється ця телепередача?
4.
Призначення
програми (для кого вона, яка її мета, чи є вона актуальною, популярною тощо).
5.
Моя
оцінка передачі, чим вона мені подобається.
V. Усний стислий
переказ тексту публіцистичного стилю (на основі переглянутої телепередачі)
Ø Переказати стисло одну з переглянутих
телепередач будь-якого каналу
Ø Зразок
переказу
В наш час телебачення переповнене різноманітними
передачами. Людина з будь-яким смаком може підібрати для себе потрібну і цікаву
для свого перегляду. Ось і мені дуже подобається розважальна телепередача – «Голос. Діти.
Вважаю, що такі талант-шоу дуже потрібні людям. Вони допомагають розвиватися
творчим дітям, а нам глядачам, повірити в себе і, можливо, помітити власні
креативні здібності. Діти, які виступають в
телепередачі, можуть показати себе, і це допоможе їм в майбутньому. Крім того, людина отримує
ще й неабияку насолоду від перегляду такої передачі. Значення її в нашій сучасній державі досить велике, бо такі програми дають
шанс дітям влаштувати своє майбутнє. Я
радію, що ще досі знімають такі передачі, і сподіваюся, що їх буде побільше в
майбутньому.
Сидячи біля телевізора і дивлячись «Голос. Діти», тримаю кулачки за своїх фаворитів. Мене вражає впевненість, сміливість і талант учасників. Я дивуюсь, як такі маленькі хлопці і дівчата так можуть триматися на
сцені. Захоплююсь тим, що в
такому віці вони вже обрали для себе майбутню життєву стежку. Також подобаються
ведучі програми – стильні,
виважені і завжди привітні.
Думаю, якщо цю передачу будуть показувати ще
протягом десятків років, я буду теж дивитись. Дивитись, і дорослішати разом із
нею. Моїм батькам теж подобається програма «Голос. Діти». Вони ніколи не забороняють мені її дивитись, а навпаки
підтримують мої уподобання. І взагалі ця програма дуже популярна в нашій країні. Тож, дуже сподіваюсь, що програму будуть
показувати і в майбутньому. Адже нові
цікаві таланти, приємні учасники, вболівання за свого фаворита – усе це
тільки надає позитиву і прагнення до самовдосконалення і розвитку своїх власних
здібностей.
VІІ. Підсумок уроку
Письмово оформити опрацьований на уроці стислий переказ
тексту в публіцистичному стилі.
Тема: РМ № 5. Контрольний твір – опис
пам`ятки історії та культури на основі особистих
спостережень і вражень у художньому стилі (підготовка
до написання письмового твору-опису)
Мета: вчити учнів складати твори-описи пам’яток
історії та культури;удосконалювати
культуру усного і писемного мовлення, сприяти збагаченню і уточненню
словникового запасу учнів; розвивати
спостережливість, образне мислення; творчу уяву, ; виховувати спостережливість,
згуртованість, повагу до історичного та
культурного надбання нашого народу.
Тип уроку: урок розвитку зв’язного мовлення
Хід уроку
І. Організаційний момент
У кожного народу є свої святині. Ми,
сучасники, повинні знати свою історію, а ту спадщину, яку ми маємо від
попердніх поколінь, берегти, щоб передати нащадкам. Тож епіграфом нашого уроку
стануть слова Максима Рильського «Той, хто не знає свого минулого, той не
вартий майбутнього».
ІІ. Ознайомлення з темою, метою та завданням уроку.
Сьогодні ми ознайомимося з особливостями опису пам’ятки
історії та культури, здійснимо заочну екскурсію до визначної пам’ятки столиці
України, намагатимемося
якомога повніше передавати словами те, що бачимо. Звичайно, для цього треба
бути дуже спостережливими
і мати багатий запас слів.
Отже, на уроці ми поговоримо про величну архітектурну споруду та розкриємо
таємниці її священної краси. Результатом нашої роботи буде письмовий твір-опис Андріївської
церки, яка є окрасою і гордістю Києва.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
«Метод «Прес»
·
Яке значення мають пам’ятки
історії та культури в духовному житті народу?
Алгоритм
методу такий:
1.
Вкажіть свою думку: «Я вважаю, що…»
2.
Поясніть причину появи цієї думки: «тому що».
3.
Наведіть аргументи на підтримку вашої позиції
«Наприклад,…»
4.
Зробіть висновок: «Таким чином…»
ІV.Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу
1.
Вступне слово вчителя.
Я
розраховую на вашу активну роботу
і сподіваюсь, що дух партнерства допоможе вам у цьому. Працюємо і пам’ятаємо
китайську мудрість:
«Скажи
мені - і я забуду.
Покажи мені - і я запам’ятаю.
Залучи мене - і я навчуся!»
1. Робота
над новими поняттями : «пам’ятка»,
«пам’ятник», «пам’ятки духовної культури» , «пам’ятки матеріальної культури» .
Словникова робота
Пам’ятка
|
це предмет культури, що
зберігся з давнини (стародавній літопис, літературний твір, важливий
документ, народна дума і пісня, визначна давня споруда)
|
Пам’ятник
|
це насамперед
скульптурна споруда в пам'ять чи на честь кого-небудь чи чого-небудь
|
Пам’ятки
духовної культури
|
традиції, звичаї,
обряди, твори фольклору, художня література, музика, тощо.
|
Пам’ятки
матеріальної культури
|
споруди, деякі
твори мистецтва (скульптура, живопис, мозаїка), деякі ужиткові речі (годинники,
посуд).
|
Церква
|
це християнська релігійна
спільнота, встановлена Ісусом Христом, загал віруючих, що творять одну
спільноту (Люд Божий)
|
Купол
|
склепіння у вигляді напівсфери
або сегмента кулі в культових будівлях, спорудах громадського призначення
(театри, павільйони тощо).
|
Баня
|
опуклий
дах, що має форму півкулі; купол
|
Хрещатий
|
який
має вигляд хреста або окремі елементи у формі хреста
|
Храм
|
архітектурна споруда, призначена для здійснення
релігійних обрядів і богослужінь.
|
2.
Віртуальна екскурсія Києвом
Бароко — це стиль тих церков — шедеврів XVII—XVIII ст., які
стали візитною карткою України
в усьому світі. Навіть ті, хто майже нічого не чув про нашу країну, напевно
знають Софію Київську, Андріївську церкву чи Успенський собор Печерської лаври.
Андріївська церква теж побудована в ті часи.
Основні
риси архітектури бароко - у церквах - ефектне використання світла, або сильних
контрастів світла і тіні або рівномірне
освітлення за допомогою кількох вікон, розкішне використання кольорів і
орнаментів (фігур з дерева (часто позолочених), гіпсу або штукатурки, штучного
мармуру або обробки), великомасштабні
стелі вкриті фресками, інтер'єр являє собою місце для живопису, скульптури і
ліпнина, грушоподібні купола.
Як кожна
людина має свою біографію, так і споруди мають свою історію створення. Без цієї
інформації опис пам’ятки
історії та культури не був би повним.
3.4. Візитка Андріївської церкви
1.
Вид пам’ятки архітектури – церква
3. Історична довідка:
Збудована
в 1747–1762 роках
за проектом архітектора Франческо
Бартоломео Растреллі на
Андріївській горі в пам'ять відвідин Києва імператрицею Єлизаветою
Петрівною, на місці Хрестовоздвиженської церкви.
У
1744 році Київ відвідала Єлизавета Петрівна. Подейкували, що імператриця хотіла
влаштувати у Києві свою резиденцію, або навіть, за настановами свого чоловіка
(Олексія Розумовського), перенести столицю у Київ. Але не сталося ні того ні
іншого. Київ імператриці сподобався. Єлизавета наказала спорудити на
Андрієвській горі церкву й навіть взяла
участь у закладці наріжного каменю майбутнього храму.
У 1745 році відомі архітектори Йоган Шедель та Даниїл Дебоскет
(де Боскет) розробили проект Андріївської церкви. Але проект не сподобався
Єлизаветі й був відхилений. Новий проект був замовлений Франческо Бартоломео
Растреллі. Один із головних пітерських архітекторів закінчив роботу над
проектом церкви у 1748 році. А через рік почалося будівництво храму.
Будівельними роботами керував московський архітектор Іван Мічурін.
Будівництво храму тривало п'ять років. Існує легенда, про те, що
під час будівництва у церкві відкрилася криниця, захована під горою. Якимось
чином криницю вдалося законсервувати, але нехай лише вдарить перший дзвін на
церкві - бездонна криниця відразу відкриється й затопить не лише Поділ, а й все
Лівобережжя. Тому дзвонів на церкві немає. Легенда ця виникла не на пустому
місці, адже під церквою дійсно було джерело. І найбільшою помилкою Растреллі і
Мічуріна, було те, що вони не відвели це джерело до будівництва. Воно стало
джерелом (даруйте за тавтологію) всіх бід Андріївської церкви.
4. Опис храму:
Андріївська
церква —
унікальний зразок поширеного у XVIII столітті барокко. Вона має
в плані форму чотириконечного хреста, східна частина якого
закруглена, а західна — витягнута добудовою притвору. Стіни зовні прикрашені
групами струнких колон, карнизами складного профілю, пілястрами з капітелями
корінфського ордера та ліпним орнаментом. Храм вінчає велика центральна баня і
чотири декоративні бокові вежки.
Однокупольний
храм з п'ятиглавим завершенням має форму хреста (31,5-22,7 м), в кутах якого
розміщені декоративні вежі на масивних стовпах, що відіграють роль своєрідних контрфорсів.
Зовні контрфорси прикрашені пілястрами й прикриті трьома парами колон з капітелями коринфського ордеру.
До храму з боку вулиці ведуть
круті чавунні сходи.
Вся маса церкви спирається на
двоповерховий будинок-стилобат з 8 кімнатами на кожному поверсі,
стіни якого являють собою фундаменти церкви.
Навколо церкви — балюстрада, з якої
відкривається мальовнича панорама Подолу йДніпра.
нутрішнє оздоблення церкви,
розроблене Ф.-Б.Растреллі,
ближче до стилю бароко. Воно було
виготовлене за формами українських різьбярів М. Чвітки, Я. Шевлицького,
московських майстрів І. та В. Зиміних, П. Ржевського та інших.
Іконостас церкви оздоблено різьбленим
позолоченим орнаментом, скульптурою й
живописом, який з 1754 по 1761 рік виконували
О. П. Антропов та І. Я. Вишняков. Антропову належать
картини «Зішестя Святого Духа на апостолів», «Нагорні проповіді Христа»
(прикрашають кафедру), композиція «Таємна вечеря» (у вівтарі) та інш.
У церкві є полотна «Вибір віри князем
Володимиром» (латиського художника Й.Еггінка) і «Проповідь апостола Андрія»
(бл. 1847 р.,
укр. художника П. Т. Бориспольця); живопис у вівтарній частині церкви на зворотній стіні
іконостаса створили художники І. Роменський й І. Чайковський.
На будівництво церкви витратили
23 500 штук цегли, 28 970 пудів цвяхів; на позолоту верхів — 1590 книжок і
20 аркушів листового золота.
Слово вчителя.
Пам’ятка історії та культури є архітектурним комплексом, тому, щоб
скласти цілісну картину про культову
споруду, треба поєднати розповідь про окрему будівлю з описом місцевості, де
розташована ця споруда – це є ще одна особливість опису пам’яток.
Андріївська церква розташована в центрі Києва
на Андріївському узвозі (Андріївський узвіз, 23), на Андріївській горі. І є його окрасою.
Навесні
стеляться до її підніжжя шовкові трави, шепотять зелені листочки, нагадуючи про
минулі часи. Влітку слухає самотня
церква ночами солов’їні співи і шепіт закоханих пар. Восени плачуть її стіни
разом з осінними дощами, а взимку вкривається вона пухнастими шапками снігу і
від цього стає блискучо-білою.
Там, де
розташована Андріївська церква, тихо і спокійно. Колись вона величалася своєю
красою, а тепер стоїть замріяно і чогось чекає …
V. Колективне
складання твору-опису
І час не
владний тут над храмом
Ані над
золотом хреста.
У піднебессі
неозорім
Сіяє нам
його краса.
Тут віру
предків люди свято
В своєму
серці берегли,
Пізнали
мудрості багато
І нам її
передали.
Усім
зневіреним вдихали
Вони надію у
серця.
Тут люди
наче прозрівали,
Пізнавши
велич їх Творця.
А тепер ви, діти,
самі спробуйте висловити письмово те, що відчули, пережили сьогодні на уроці.
-
Описувати щось – це …
(означає передати словами відомості
про щось, розповісти
про основні ознаки
предмета)
-
У яких стилях
використовуємо описи? (науковий,
художній, розмовний)
-
Зупиняємося на художньому
описі. Мета художнього опису - …( створити образ
предмета).
Основна відмінність - …(
відсутність образних слів
у науковому стилі
і їх наявність
у художньому).
Схема побудови
опису:
Науковий
опис
|
Художній
опис
|
Назва пам’ятки
|
Загальне враження
|
Місце розташування
|
Запоплення досконалістю історико-архітектурного
паркового комплексу.
|
Історія виникнення собору
|
Передати враження від нецільового
використання культової споруди
|
Основні архітектурні ознаки
|
Чим ця споруда вражає, є унікальною?
|
Для чого служить?
|
Ставлення до церкви
|
Творчі завдання:
1.
Виберіть заголовок, що найбільше відповідає стану вашої душі, враженням,
напишіть свою основну і заключну частину. Дотримуйтесь єдності тексту, уникайте
повторів.
2.
Скласти сенкан про Андріївську церкву
Сенкан
Перший рядок – тема вірша, виражена одним
словом, зазвичай іменником
|
Андріївська церква
|
Другий рядок – опис теми
двома словами, як правило, прикметниками
|
Свята, велична, мовчазна
|
Третій рядок – опис дії в
рамках даної теми трьома словами, зазвичай дієсловами
|
Чарує, надихає, вабить
|
Четвертий рядок – фраза з чотирьох слів, що
виражає відношення автора до даної теми
|
Дарує спілкування з Богом
|
П'ятий рядок – одне слово, синонім до першого,
емоційне, образне, філософської узагальнення, що повторює суть теми.
|
Святиня
|
Самостійна робота учнів. (Звучить музика)
VІ. Читання учнями
уривків із власних
творів.
Обговорення прослуханих творів, їх редагування.
VІІ. Підведення
підсумків уроку. Оцінювання.
Рефлексія
-
Що нового ви дізналися на уроці?
-
Які особливості тексту-опису пам’ятки
історії та культури ?
Заключне слово вчителя
Пам’ятки історії та культури – це не лише естетична насолода і пізнання. За
законом життя, нація гине разом із загибеллю її духовної спадщини. Тому ми не маємо права забувати історію, бо
«Хто не знає минулого, той не вартий майбутнього»
VІІІ. Домашнє завдання
Завершити твір-опис Андріївської церкви
.
Клас: 9
Тема: Усний стислий переказ тексту художнього стилю за складним
планом
Мета: на основі здобутих текстологічних знань формувати в
учнів текстотворчі вміння (уміння визначати тему й головну думку тексту, його
підтеми і мікротеми у процесі складання плану, самостійно добирати адекватні змісту виражальні засоби
мови, реалізувати задум - усно стисло відтворювати вихідний текст-зразок)
формувати вміння відрізняти головне від другорядного, удосконалювати навички
колективної й самостійної роботи; розвивати логічне мислення, пам’ять,
збагачувати й уточнювати словниковий запас учнів; виховувати повагу до таких
рис, як патріотизм, мужність, відповідальність.
Тип уроку: урок розвитку зв'язного мовлення
Хід уроку
І. Повідомлення мети і завдань уроку.
Що таке переказ? (Відтворення змісту
прочитаного чи почутого тексту.)
Які ви знаєте види переказів? (Докладні,
вибіркові, стислі, творчі.)
Назвіть особливості роботи над стислим переказом? (Вибрати
суттєву, основну інформацію.)
Які стилі мовлення ви знаєте? Як визначити стиль
тексту?
ІІ. Підготовка до роботи над переказом.
1. Читання тесту вчителем. Митрополит
Козацька сотня
нудилася без діла: ніхто не знав, навіщо її сюди викликано. У повітрі плавав
сизий димок від люльок, знічев’я плелися билиці-небилиці. Прив’язані до молодих лип коні нетерпляче били копитом.
Тут хлопці побачили митрополита в козацькому одязі з двома пістолями за широким поясом.
Рудий довготелесий козак аж навпіл зігнувся від сміху, і оселедець на його
голові зателіпався в такт його реготові: - Ой рятуйте, люди добрі! Кінець світу
– батюшки пішли в козаки! Сиділи б ото, отче, дома та молилися б за нас! Петро
відчув, як йому кров скипає в жилах. Він подумки помолився Святій Богородиці, щоб та
надала йому сил оволодіти собою. Пригадалося: дещо подібне траплялося з ним і в боях. Права рука мимоволі лягла на пістоль. Проте наступної миті Петро отямився. Зрештою він нічого не мав проти свого
кривдника. Та й чи було це кривдою? - Бери шаблю, циганська твоя мати! Зараз я подивлюсь, який
з тебе козак, - підступаючи до нього, процідив
крізь зуби рудий. Для нього було, мабуть, однаково – що циган, що молдованин.
До того ж серед київських міщан ходили уперті чутки, що митрополит Петро Могила родом із циган. Мовчки поклавши на землю пістолі, Петро скинув жупан.
Його натреновані очі зупинилися саме та тій шаблі, яка була йому зараз
потрібна. Її власник, молодий хвацький козак, зрозумівши, чого хоче митрополит, повільно витяг її з піхов, узяв
за блискуче відточене лезо й простяг уперед. Перші два удари Петро відбив
порівняно легко. "Добрий рубака”, - відзначив він про себе, уважно
вивчаючи супротивника. Козак справді фехтував майстерно, але боротьба надто
поглинала його, тому за якусь мить він мусив зробити те, що чого невідворотно підводив його Петро, виманюючи на себе. І
ось, коли шабля рудого зависла у витягнутій руці, митрополит зробив раптовий
випад і кінцем своєї шаблі ніби гаком зловив зброю супротивника. Потім, укладаючи всю силу в
руку – тут головне самому втримати шаблю, - гвинтом вивів її вгору. Зблиснувши
на сонці, шабля вилетіла з рук козака і, черкнувши по бруківці, викресала
іскри. Запанувала тиша. Рудий козак не міг отямитися. Здивовано кліпаючи очима,
він потирав кисть правої руки. -Оце так митрополит! –
голосно сказав хтось. – Оце так батюшка! Святий отче, чи ви не з козаків? Чи ж
не навчилися ви так ото орудувати шаблюкою у
нашого Богуна? – захоплено вигукували хлопці, оточивши Петра. -Було в моєму
житті всього доволі, - загадково якось промовив митрополит і, підійшовши до
рудого козака, ляснув його по плечі: - Тримай шаблю міцніше. З професійною
точністю, за якою вгадувався колишній офіцер, він поставив сотні завдання: слід було відбити
собор, який тримали в руках уніати. Чернець підвів коня. Коротко кинувши:
"На коней!”, Петро Могила поставив ногу в стремено, вкинув тіло в сідло.
Сотня полетіла вслід вершникові. (За О.Білодідом; 430 сл.)
2.З’ясування лексичного значення вжитих у тексті переказу слів, які перебувають пасивному словнику
учнів. Пояснити значення слів митрополит (вищий
духовний сан православної церкви), уніати (прихильники уніатської тобто греко-католицької церкви). Дібрати синоніми до слів довготелесий( довгий), отямитися(схаменутися, оговтатися),
хвацький( бадьорий,бравий).
Виписати застарілі слова (пістоль, сотня, жупан, оселедець), пояснити їх роль у
тексті.
*Визначення теми й головної думки тексту.
*Визначення стилю тексту. З’ясування покладеного в його
основу типу мовлення та допоміжних типів мовлення.
*Самостійне складання плану тексту. Обговорення плану та
запис його оптимального варіанту.
Орієнтовний план:
І. До сотні під’їжджає митрополит.
ІІ. Глузування рудого козака.
ІІІ. Двобій.
1. Петро узяв шаблю.
2. Вивчення супротивника.
3. Шаблю вибито з рук козака.
ІV. Козаки у захопленні.
V. Чітке завдання сотні.
На дошці записати: Свята Богородиця, фехтувати, оволодіти собою (опанувати
себе)
*Повторне читання вчителем тексту.
ІІІ. Усне переказування учнями тексту за планом.
ІV. Домашнє завдання. Повторити тему «Способи передачі чужого
мовлення»
Тема: РМ № 13.Тематичні
виписки, тези
Мета: ознайомити
учнів із тезами як видом запису для засвоєння
і запам’ятовування
прочитаного, формувати вміння складати тези на суспільно-політичну тему;
розвивати культуру писемного мовлення, увагу, пам’ять, удосконалювати вміння
вибирати головне, опускаючи другорядне й менш істотне; формувати такі
комунікативні вміння, як уміння читати, слухати-сприймати й робити виписки з
почутого й прочитаного; розвивати культуру писемного мовлення, увагу, пам’ять,
удосконалювати вміння вибирати головне, опускаючи другорядне й менш істотне;
збагачувати й уточнювати словниковий запас учнів; виховувати наполегливість, любов до читання, сприяти соціалізації
Тип уроку: урок
розвитку комунікативних умінь
ХІД УРОКУ
I. Оргмомент
II. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
III.Актуалізація опорних знань і вмінь
1. Бесіда за питаннями
§ Які типи мовлення ви знаєте? (Тези — складова частина роздуму)
§ У чому різниця між планом і тезами, тематичними
виписками? (За допомогою тез стисло і коротко
передається те, що детальніше викладено в статті)
IV. Формування
умінь та навичок
1. Тези – це стисло сформульовані основні
положення прочитаного чи почутого, тобто, статті, лекції, доповіді. Вони
розкривають суть усієї інформації.
Розрізняють
два види тез:
відбір автором цитат із першоджерела;
формулювання основних положень статті чи розділу
книги власними словами.
Процес тезування - це процес складання тез за друкованим джерелом. Для
якісного складання тез використовують алгоритм, дещо схожий з алгоритмом
складання плану:
ü
скласти
бібліографічний опис друкованого джерела;
ü
прочитати
уважно текст;
ü
визначити
основну інформацію абзаців (ключові слова, словосполучення);
ü
розподілити
текст на структурно-змістовні частини (фрагменти);
ü
визначити
в кожному фрагменті головну й неголовну (додаткову) інформацію;
ü
здійснити
комплексну компресію відібраної інформації;
ü
здійснити
мовне оброблення тез: коректно спростити довгі, складні конструкції; вилучити з
речень дієприкметникові та дієприслівникові звороти; вилучити речення з
надлишковою інформацією, а також побіжні висловлювання та міркування.
Для тез потрібно вибирати основні ідеї та положення,
розмістивши їх у певній послідовності. Форма тез не регламентована жорсткими
стандартами, однак на практиці вони мають таку структуру:
1. Заголовна частина (бібліографічний опис).
2. Основна частина:
а) вступ, який коротко повідомляє про актуальність
матеріалу статті;
б) самі тези.
2. Порядок роботи над складанням тез:
§ прочитати статтю, визначити в ній основні частини;
§ сформулювати в кожній з них основну думку, відкинувши
другорядний матеріал;
встановити логічну послідовність у викладі матеріалу статті. Зробити в
процесі читання виписки для виступу.
2. Тематичні виписки — перехідна ланка між складанням плану тексту та
написанням тез наукової статті. План чітко й стисло фіксує викладене в тексті
(слово "план" означає порядок, послідовність викладу будь-якого
матеріалу).
Виписки — це визначені самим автором (учнем) фрагменти (абзаци), речення, інколи певні терміни чи образні вислови з тексту, що містять важливі, на його думку, положення, думки, висловлювання.
Зауваги.
♦ Обсяг виписок може бути довільним; чим вони лаконічніші, тим вища вправність учня.
♦ Графічне оформлення виписок неважливе: у них припустимі скорочення, умовні позначення, підкреслення окремих слів, власні зауваження в дужках.
♦ Обов'язково зазначайте джерело кожної з виписок (автора, назву твору, видання, де надруковано).
♦ Цікаві та корисні записи необхідно систематизувати, тобто згрупувати за тематикою, тому виписки і називаються тематичними.
♦ Уміння робити тематичні виписки перетворить читання як вид праці на творчість духу й думки, можливо, започаткує наукове або художнє осмислення теми.
♦ За умови чіткої систематизації тематичні виписки можна використовувати не один раз і творчо.
Зразки виписок.
Книга — джерело знань
Книга рятує від хаосу нас із тобою — Мене й Тебе. Справа в тому, що все було б інакше, якби її не було. Л. Флашен
* * *
Читаючи книгу, ми повинні мати час. В. Набоков
* * *
Книга — не що інше, як людина, що говорить публічно. С. Іванов
* * *
"Батьком" книгодрукування вважається німецький майстер Йоганн Ґутенберґ, який зробив свій винахід у 1450 році. Його книги були дешевими та зручними. А його спосіб книгодрукування існує й досі. В Україні першу книгу надрукував І. Федоров. (З газети).
Прислів'я та приказки про книгу
• Хліб годує тіло, а книга — розум.
• Книги читати — усе знати.
• Книги — вірні друзі.
• Хто багато читає, той багато знає.
• Мовчить, а розуму вчить.
• Книгу читай, розуму набирай.
• Книгу прочитав — на крилах політав.
• Книга — не пряник, а дітей до себе манить.
* * *
Книги — морська глибина.
Хто в них пірне аж до дна,
Той, хоч і труду мав досить,
Дивнії перли виносить. І. Франко
Виписки — це визначені самим автором (учнем) фрагменти (абзаци), речення, інколи певні терміни чи образні вислови з тексту, що містять важливі, на його думку, положення, думки, висловлювання.
Зауваги.
♦ Обсяг виписок може бути довільним; чим вони лаконічніші, тим вища вправність учня.
♦ Графічне оформлення виписок неважливе: у них припустимі скорочення, умовні позначення, підкреслення окремих слів, власні зауваження в дужках.
♦ Обов'язково зазначайте джерело кожної з виписок (автора, назву твору, видання, де надруковано).
♦ Цікаві та корисні записи необхідно систематизувати, тобто згрупувати за тематикою, тому виписки і називаються тематичними.
♦ Уміння робити тематичні виписки перетворить читання як вид праці на творчість духу й думки, можливо, започаткує наукове або художнє осмислення теми.
♦ За умови чіткої систематизації тематичні виписки можна використовувати не один раз і творчо.
Зразки виписок.
Книга — джерело знань
Книга рятує від хаосу нас із тобою — Мене й Тебе. Справа в тому, що все було б інакше, якби її не було. Л. Флашен
* * *
Читаючи книгу, ми повинні мати час. В. Набоков
* * *
Книга — не що інше, як людина, що говорить публічно. С. Іванов
* * *
"Батьком" книгодрукування вважається німецький майстер Йоганн Ґутенберґ, який зробив свій винахід у 1450 році. Його книги були дешевими та зручними. А його спосіб книгодрукування існує й досі. В Україні першу книгу надрукував І. Федоров. (З газети).
Прислів'я та приказки про книгу
• Хліб годує тіло, а книга — розум.
• Книги читати — усе знати.
• Книги — вірні друзі.
• Хто багато читає, той багато знає.
• Мовчить, а розуму вчить.
• Книгу читай, розуму набирай.
• Книгу прочитав — на крилах політав.
• Книга — не пряник, а дітей до себе манить.
* * *
Книги — морська глибина.
Хто в них пірне аж до дна,
Той, хоч і труду мав досить,
Дивнії перли виносить. І. Франко
* * *
Книго!
З тобою шляхи пролягають мої
В найдальші віки і в найдальші краї.
Ти вірності й дружби навчаєш мене,
Говориш про зле, про смішне і сумне,
Про далі небесні, про надра земні —
З тобою усе зрозуміле мені.
Книго!
З тобою шляхи пролягають мої
В найдальші віки і в найдальші краї.
Ти вірності й дружби навчаєш мене,
Говориш про зле, про смішне і сумне,
Про далі небесні, про надра земні —
З тобою усе зрозуміле мені.
3. Робота з текстом: с.278
V. Підбиття
підсумків уроку
VI.Домашнє завдання
Підберіть
тематичні виписки до майбутніх творів чи дискусій "Мова
роду і народу".
Немає коментарів:
Дописати коментар