Контрольні роботи з української літератури

7 клас
Тема: Контрольна робота. Письмовий твір на одну з тем: «Щастя найцінніший скарб», «Людські крила», «Бережи матір-природу».
Мета:  виявити  рівень  учнівських  знань,  умінь  та  навичок  із  вивченої  теми,  закріпити  їх; розвивати творчі здібності, спостережливість, логічне мислення,  уміння  співставляти,  узагальнювати,  робити  власні висновки,  обґрунтовувати,  вмотивовувати  свої  судження; виховувати пошану до мистецтва літературного слова, культури рідного краю; прищеплювати пунктуальність, інтерес до  наслідків  власної  праці.
Тип  уроку:  урок контроль знань, умінь і навичок.
                                                          Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Оголошення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності школярів
1.Підготовча робота до написання твору-роздуму
1.1. «Вимоги щодо мовлення під час написання творчої роботи»: яким  повинно бути  мовлення, яких  правил  мовлення  потрібно  дотримуватись
1.  Змістовним . Підпорядковуйте  своє  висловлювання  темі,  основній  думці; не  пишіть  зайвого
2.  Послідовним.  Стежте  за  порядком  викладу  думок
3.  Багатим. Уживайте  різноманітні  слова  і  речення:  намагайтесь  не  повторювати  тих  самих  слів  і  однакових  речень
4.  Точним.  Використовуйте  найбільш  точні  слова
5.  Виразним. Добирайте  слова  і  вирази,  які  найбільш  яскраво  передають основну  думку
6.  Правильним. Грамотно  пишіть  слова,  правильно  будуйте  речення,  зазначайте  розділові  знаки
1.2. Про роздум як тип мовлення. Основна  функція:  на  яке  питання  дається відповідь  у  висловлюванні .
Будова  висловлювання: роздум,  доведення  або пояснення  чогось( Чому  предмет  чи  особа  такі?  Які  причини подій?) Теза,  аргумент, висновки
У  творі-роздумі  теза,  як  правило,  міститься  на  початку  висловлювання.  Але  іноді  перед  нею  ще  буває  невеликий  вступ.  Тому  треба  бути уважним,  формуючи  основну  думку.
В  роздумі  мовиться  про  причини  ознак  і  подій.
1.3. Поради щодо написання твору-роздуму.
  Зрозумійте,  осмисліть  тему    твору-роздуму.
  На  підставі  заголовку  до  твору  визначте  його  проблему.  Це  й  буде зміст  роботи.
  Сформулюйте  тезу,  яка  б  відображала  основну  думку  твору.
  Проілюструйте  тезу  необхідними  прикладами  або  доказами.
  З’ясуйте  послідовність  наведення  аргументів  (доказів).
  Уживайте вставні слова і словосполучення: на мою думку, до речі, на жаль, по-моєму, отже, наприклад, таким чином; речення: «Я вважаю», «Мені здається»,  які  виступають  засобами  зв’язку  між  частинами  роздуму.
  Висновки,  аргументи  (докази)  намагайтеся  виділяти  в  окремі  абзаци.
  Перевірте  написане,  виправте  помилки.
1.4. Додатковий коментар.
Основна  частина  твору  —  це  безпосереднє  розкриття  теми.  Не  слід забувати,  що  назва  твору  лейтмотивом  проходить  через  увесь  текст, логіка мислення учня повинна розвиватися від конкретної деталі до узагальнення  або  навпаки  —  від  загального  до  конкретного.
Вступ і висновки можуть бути меншими за обсягом, але не можна скорочувати  основну  частину,  бо  тоді  розкриття  теми  твору  не  буде  достатнім.

І ІІ. Основний зміст уроку
Сила  та  розум  —  щастя.
Народне  прислів’я

Краси людини без землі і краси землі без людини нема.
Б. Харчук

                                                               
1. Зразок  творчої  роботи  на  тему  «Яким  я  уявляю  людське  щастя».
Добро  —  це  щастя  всіх  людей.
Д.  Лихачов
Що таке щастя? Радість, дружба, гроші, любов, добро... Кожна людина задумується над цим питанням і намагається знайти відповідь на нього. Багатьох  письменників  також  турбувало  воно.  На  прикладі  героїв  своїх  творів  вони  намагалися  дослідити  їх  прагнення  бути  щасливими,  задоволеними  життям.
Павлуся, героя твору О. Стороженко «Скарб», парубки називали щасливим, хоча протягом свого життя він тільки їв та спав і нічого не робив. Таким,  як  Павлусь,  «Бог  усе  дає,  а  вони  нудяться  світом,  не  знають,  що у  них  є  і  чого  їм  треба».
Герой твору Б. Лепкого «Цвіт щастя» шукає квітку, яка зробила б щасливою мати і його самого. І хоча хлопець виріс і дізнався про відсутність такої квітки,  все  одно  продовжує  її  пошуки.  Він  вірить,  що  щастя  є  на  світі. Скупа людина теж щаслива, бо у неї багато грошей, але ніякої користі з  них  не  має.  Господарі  з  твору  Б.  Лепкого  «Мишка»  відчувають  себе щасливими, коли наживаються на горі інших. Їм байдужа доля жебрачки та  багатьох  таких,  як  вона.
О. Стороженко в оповіданні «Скарб» зазначає, що «...той тільки щасливий,  хто  другому  не  завидує,  а  дякує  Бога  за  те,  що  він  йому  послав».
На  мою  думку,  людина  повинна  робити  добрі  справи,  приносити  радість  іншим,  цінувати  дружбу,  любити  свій  народ  і  рідний  край.  Це і є щастя. Воно є в мені, у моєму ставленні до рідних, до своєї держави, світу. Тому давайте творити добро, допомагати один одному, цінувати кожну хвилину  цього  прекрасного  людського  щастя!
2. Написання учнями твору.
V. Підсумок уроку
VІ. Домашнє завдання: Дібрати матеріал про життєвий і творчий шлях Є. Гуцала, скласти план твору  «Сім’я  дикої  качки»


   Урок : українська література 9 клас
     Тема :   Контрольна робота. Тестування. Давня українська література.
   Мета: за допомогою запропонованих завдань виявити в учнів рівень знань, умінь та навичок із вивченої теми, за-кріпити їх; розвивати увагу, пам’ять, спритність, рішучість, уміння акумулювати отриманні знання  і застосовувати їх під час виконання завдань; вихо-вувати працьовитість, наполегливість, старанність; прищеплювати інтерес до наслідків власної праці.
Тип уроку: контролю, корекції знань та вмінь.
                                                              ХІД УРОКУ:
І. Організаційний момент.
ІІ. Оголошення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
ІІІ. Пояснення вчителем питань, які стосуються проведення тематичної контрольної роботи
ІV. Завдання до виконання роботи
                                                                   Варіант І
                                                 Початковий рівень (3 б.)
Виберіть одну правильну відповідь  
1.За словами Змія («Про перших людей Адама і Єву»), той, хто з’їсть яблуко із забороненого дерева...
А Помре.
Б Стане мудрим і всемогутнім.
В Потрапить в інший світ.
Г Буде сильним і мужнім.
            2.У який колір було пофарбовано верх вежі? («Про Вавилонську вежу»)
А Синій.
Б Червоний.
В Жовтий.
Г Жовтогарячий.
            3.Літописи належать насамперед до літератури...
А Біблійної.
Б Історичної.
В Публіцистичної.
Г Наукової.
                                                                         Середній рівень (3 б).

4.Визначте, хто з нижчезазначених осіб здійснив переклад Біблії:
а) Леся Українка; б) П. Куліш; в) І. Хоменко; г) Нечуй-Левицький; д) Пулюй; е) Винниченко.
5.Ренесанс (або доба Відродження) -
                                                               Достатній рівень (3 б.)
6.Установіть відповідність між героєм твору і його характеристикою.
1) Молодший син («Притча про блудного сина»);
2) Святополк (оповідання про Прохора  чорниризця);
3) Сірко («Літопис С. Величка»);
4) І. Мазепа («Історія русів»);

а) «...Був для шведів єдиним поводирем, зробивши їм одну
лише цю послугу між силою-силенною бід, що від прожектору його на шведів звалилися»
б) «Він ховав і втаював ті привілеї без жодної козакам і на-родові малоросійському користі»
                 в) «Поміркував так і подався в рідні краї. Звідти він як вітер мчав — на коні! А назад ледве повз...»
г) «Багато наруги чинив людям... без вини викорінив дощенту багатьох знатних людей і маєтки у них одняв»
д) «Намагався помститися за минулорічне своє й низового війська турбування, зневагу та шкоди, коли хан з турець-кими яничарами хотів зруйнувати Запорозьку Січ і ви-губити та забрати в полон усе низове військо, що в ній було»
Ключ:1 — в, 2 — г, 3 — д, 4 — а.
                                                               Високий рівень (3 б.)
7. Напишіть міні-твір на одну із запропонованих тем:
а) «Суд без милості тому, хто сам не творить милості» (за оповіданням про Прохора чорнорижця);
б) «Біблія — священна книга мудрості тисячоліть».

                                                                    Варіант ІІ
                         Початковий рівень (3 б.) Виберіть одну правильну відповідь:
1.Скільки днів і ночей ішов дощ, затоплюючи землю? («Про потоп на землі»)
А Сорок.
Б Сім.
В Сто.
Г П’ятдесят.
2.Як зреагував Ягве на будівництво людьми вежі? (« Про Вавилон­ську вежу»)
А Виявив байдужість.
Б Зацікавився цією спорудою.
В Намагався їм допомогти у цій нелегкій справі.
Г Не сподобався йому їх намір.
3.«Патерик» з грецької мови перекладається...
А Як сукупність.
Б Святий.
В Батько.
Г Милосердя.
                                                                           Середній рівень (3 б).
4. Укажіть героїв твору «Історія Русів»:
а) Сомко;
б) Брюховецький;
в) Палій;
г) Мазепа;
д) Пушкар;

              5. Бароко (від італ. barocco— вибагливий, химерний) -
                                                                           Достатній рівень (3 б.)
6. Установіть відповідність між героями художніх творів і їх-німи висловлюваннями.
1) Батько («Притча про блудного сина»)
2) Ягве («Легенда про всесвітній потоп»)
3) Ісус («Притча про сіяча»)
4) Б. Хмельницький («Літопис Г. Грабянки») .

а) «В одному лише не криюся, що маю хвіст лисячий, а по-гляд вовчий»
б) «Битва — це немов меч двосічний, яким можна і в один, і в другий бік рубати»
в) «Так, ти винен, але ти повернувся, покаявся. Ходім же мер-щій до хати й забудьмо всі у злигодні!»
г) «Ні, не буду більше губити землю, ще мало люди пожили на ній... І нехай прославиться усякий труд людський»
д) «В кого є, тому буде дано ще. У кого ж нема, в того відні-меться й те, що є»
Ключ: 1 — в, 2 — г, 3 — д, 4 — б.
                                                                            Високий рівень (3 б.)
7. Напишіть міні-твір на одну із запропонованих тем:
а) «Люби Господа Бога твого всім серцем твоїм...»
в) «Літописці — справжні патріоти рідного краю».

            V. Підсумок уроку.
            VІ. Домашнє завдання.
          Підготувати повідомлення про життєвий і творчий шлях І.Величковського, С.Климовського.

                                                                                                           9клас
Тема. Контрольна робота № 6 ( тестові завдання). Твори Т. Шевченка (І частина)
Мета:  виявити рівень знань, умінь та навичок з теми із метою контролю й корекції; розвивати вміння висловлювати власні думки, логічне мислен-ня, навички раціонального використання навчального часу; виховувати любов до творчості               Т. Шевченка
Тип уроку: контроль і корекція знань, умінь та навичок.
                                                                             Хід уроку
 I.Організаційний момент
 II. Оголошення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності школярів.
Вступне слово вчителя.
На цьому уроці в кожного з вас є можливість продемонструвати рівень володіння теоретичним матеріалом із теми «Творчість Т. Шевченка», уміння застосовувати знання на практиці. Успіхів вам!
 ІІI. Виконання тестових завдань
1. Інструктаж щодо виконання тестових завдань.
2. Виконання учнями тестових завдань.
                                               ВАРІАНТ І
                                        Початковий рівень  (Кожна правильна відповідь оцінюється в 1 бал.)
1. Образ Прометея символізує силу й нескореність народу у творі Т. Шевченка
А «Сон» («У всякого своя доля...»)
Б «Кавказ»
В «До Основ’яненка»
Г «Великий льох»

2. Слова «Він був сином мужика — і став володарем в царстві духа. Він був кріпаком — і став велетнем у царстві культури. Він був самоуком — і вказав нові, світлі і вільні шляхи професорам і книжним ученим» сказав про Т. Шевченка
А Є. Маланюк
Б П. Куліш
В І. Франко
Г Є. Сверстюк

3. Рядки «.. Утни, батьку, щоб нехотя на весь світ почули… » взято з поезії
А «Стоїть в селі Суботові…
Б «Чигрине, Чигрине...»
В «Причинна»
Г «До Основ’яненка»
                                       Середній  рівень
4. Дайте тлумачення поняття  послання.
5. Визначте джерела створення поеми «Гайдамаки».
6. Продовжте речення  тема поеми «Гайдамаки»...
                                     Достатній рівень 
7.Розкажіть історію написання « Заповіту » Т. Шевченка
8.Схарактеризуйте творчість Т. Шевченка періоду «трьох літ».
9.Розкрийте значення символічних образів  поезії « Стоїть в селі Суботові»
                                      Високий рівень  (Правильна, змістовна, грамотно оформлена відповідь оцінюється в 3 бали.)
10. Виконайте ідейно-художній аналіз одного з віршів Т. Шевченка періоду ранньої творчості.
                                                         
                                                                 ВАРІАНТ ІІ
                                                     Початковий рівень
1. За жанром твір Т. Шевченка «Гайдамаки» — це
А поема
Б бурлескно-травестійна поема
В вірш
Г сатирична поема

2. Тарас Шевченко звертається до пам’яті свого загиблого друга Якова де Бальмена, який склав голову «не за Україну, а за її ката», у творі
А «Сон»
Б «Гайдамаки»
В «І мертвим, і живим...»
Г «Кавказ»

3. Рядки
Несмійтеся, чужі люде!
Церков-домовина
Розвалиться … І з-під неї
Встане Україна
А «Гайдамаки»
Б «Кавказ»
В «Стоїть в селі Суботові»
Г «На вічну пам’ять Котляревському»
                                   Середній  рівень
4. Дайте визначення поняття балада
5. Сформулюйте тему поезії «До Основ’яненка».
6. Продовжіть речення  Шевченкові слова «І тебе загнали, мій друже єдиний» звернені до...( Я де Бальмена)
                                                   Достатній рівень 
7. Розкажіть про історичну основу поеми «Гайдамаки».
8.Поясніть значення вислову «Борітеся  поборете! Вам Бог помагає! ».
9. З’ясуйте, що спонукало Т. Шевченка написати вірш  «Чигрине, Чигрине»?
                                  Високий рівень
(Правильна, змістовна, грамотно оформлена відповідь оцінюється в3 бали.)
10. Виконайте ідейно-художній аналіз одного з віршів Т. Шевченка періоду «трьох літ».
 IV. Підсумок уроку 
VІ. Домашнє завдання6 опрацювати поему « Сон»




Немає коментарів:

Дописати коментар