6-Б українська
література 25.05.2020р.
- 29.05.2020р.
Урок №1-2. 25.05.2020, 29.05.2020
Тема. Повторення та узагальнення вивченого в
шостому класі. Позакласне читання №4. Рекомендація літератури для
читання влітку та додаткового читання в 7 класі
Мета: повторити
й узагальнити вивчений матеріал із літератури; розвивати пам'ять, образне й
логічне мислення, уміння аналізувати художній твір, висловлювати свою думку про
нього.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Оголошення теми й мети
уроку. Мотивація навчальної діяльності школярів.
„Повторення — мати навчання”,— говорить
народна мудрість. Цілий рік ми мандрували в безмежному
книжковому морі, училися орієнтуватися в ньому, розпізнавати друзів і ворогів,
прямі дороги й підводні течії, справжні цінності та фальшиві. Отже, основні етапи нашого
шляху:
- Систематизація й узагальнення вивченого.
- Літературна вікторина.
ІІІ.
Систематизація й узагальнення вивченого матеріалу
1.Визначте назву твору за
їх темами та мотивами.
1) Заради наукового відкриття друзі
провели майже все літо в бібліотеці. (Я. Стельмах. «Митькозавр із Юрківки»)
2) Домашня тварина мала дивне ім'я
Контрибуція й виступила в ролі бика. (В. Нестайко. „Тореадори з Васюківки”.)
3) Героїня цього твору хвалилася своїми
лінощами й нахабством. (Л. Глібов. „Муха і Бджола”.)
4) Герої цього твору не могли вийти з
міста, бо не вміли вимовляти займенник „ти”. (Е. Андієвська. „Казка про яян”.)
5) У якому творі запах полину допоміг
героєві згадати батьківщину? (М. Вороний. „Євшан-зілля”.)
6) Герой цього твору все своє життя
присвятив поширенню освіти через друковану книгу. (Іван Федоров із твору О.
Іваненко.)
7) Героїні поезії дуже заздрить
трьохсотлітня гава. (Жар-птиці з однойменної поезії І. Жиленко.)
8) У цьому творі діють страшні сині жаби.
(„Товариство Таємних боягузів...” Лесі Ворониної.)
9) Родинним затишком, маминою доброю усмішкою, мотузочком диму від печі віє в поезіях... (С.
Чернілевського).
10) В основі його творів, назву жанру яких
він придумав сам, лежать народні анекдоти, що влучно підмічають курйози життя.
Це письменник... (С. Руданський).
11) Українці вважають його своїм духовним
батьком, головна його тривога — не особисте щастя й добробут, а доля рідного
народу. Це... (Т. Шевченко).
12) Горда, незламна, справедлива,
романтична сама, як і ліричні героїні її поезій. (Леся Українка.)
- Гра „Угадай героя”. За уривками з тексту вгадайте,
про кого йдеться.
1) „Я хочу, аби ти бодай перед смертю
дихнув свіжим повітрям”,— обережно посадив старого на плечі й попростував до
найближчої брами. Перед брамою він низько вклонився й промовив: „Вельмишановна
брамо, чи не була б ти така ласкава й випустила нас на волю, бо тільки ти можеш
нас випустити”. (Хлопчик-козопас із притчі Е. Андієвської „Казка про яян”.)
2) „...Він став схожий на гібрид жирафи з
орангутангом. Тобто виріс одразу на дві голови й накачав м'язи, як у
Шварцнеґера!” (Сашко Смик із повісті Лесі Ворониної „Таємне Товариство
боягузів, або засіб від переляку № 9”.)
3) „Вона яскра-яскра-яскрава! Таку...
тримать годиться тільки в клітці”. (Жар-птиця з однойменного вірша І. Жиленко.)
4) „Ми стояли і мовчали. Дно калабані було
грузьке, замулене. Ми по самісінький пуп стояли у бридкій слизькій багнюці...
Справжнісінькі помиї. Довго ми так стояли... Півгодини, не менше. Аж поки
Контрибуція не заспокоїлася і не відійшла”. (Ява та Павлуша з повісті В.
Нестайка „Тореадори з Васюківки”.)
5) „Не було того дня, щоб хто-небудь не
жалівся на нього: там шибку виб'є, там синяка підбив „закадишному” другові, там
перекинув діжку з водою... Усі діти як діти — граються, бавляться тихо,
лагідно. Він же неодмінно, щоб побитися, щоб що-небудь перевернути догори
ногами. Спокій був його ворогом, з яким він боровся на кожному місці”. (Федько
з оповідання В. Винниченка „Федько-халамидник”.)
6) „Довірливо дивлячись мені в очі, він
запропонував:
— А якщо ми прив'яжемо тебе?..
— Ти що, жартуєш! — не повірив я власним
вухам.
— Та які жарти? Чим ти гірший? Мекатимеш
потрошку... Може, воно вилізе з озера, щоб роздивитись. Га?” (Митько й Сергій
із повісті Я. Стельмаха „Митькозавр із Юрківки...”.)
Iv. Підсумок
уроку
— З усіх вивчених творів найбільше
запам'ятався мені...
v. Домашнє завдання
Список творів із української літератури
для 7 класу
·
Іван Франко. «Захар Беркут»
·
Андрій Чайковський. «За сестрою»
·
Михайло Стельмах. «Гуси-лебеді летять»
·
Григір Тютюнник. «Климко»
·
Олекса Стороженко. «Скарб»
·
Богдан Лепкий. «Мишка»
·
Марина Павленко. «Русалонька із 7-В, або
Прокляття роду Кулаківських»
·
Любов Пономаренко. «Гер переможений»
·
Олександр Гаврош. «Неймовірні пригоди Івана
Сили»
6-Б українська література 18.05.2020р. - 22.05.2020р.
(Клівець Т.О.)
Урок №1. 18.05.2020
Тема. Літератури
рідного краю №4.Гумор у творчості письменників-земляків( Гумор Олекси Вусика).
Мета:
ознайомити учнів з життєвим і творчим шляхом Олекси Вусика;вдосконалювати навички аналізу творів; розвивати індивідуальні та пізнавальні
інтереси ,творчу активність та здібності, вміння логічно мислити; формувати морально – етичні почуття совісті, доброти, любові до рідної
землі і краю, гордість за приналежність до української нації.
Хід уроку
І.Організація
класу.
ІІ.
Повідомлення теми й мети уроку.
ІІІ. Вивчення
нового матеріалу.
1.
Коротко
« Життєвий і творчий шлях О. Вусика»
1.
Повторення
матеріалу з теорії літератури:
1. Читання
гуморески « Мільйонний пасажир»
МІЛЬЙОННИЙ
ПАСАЖИР
Біля каси аеропорту мене ждала приємна несподіванка. Коли я простягнув у віконце гроші, касирка радісно потиснула мені руку й притьмом заторохтіла:
— Ні-ні, грошей не треба. Ви просто щасливчик. Ось вам безкоштовний білет до Києва і наш скромний сувенір на згадку.
І подала мені невеличку дорожню сумочку з емблемою Аерофлоту.
— Держіть, добродію! Як ваше прізвище?
— М-моє? А що трапилось? Я...
— О, не хвилюйтесь! Ви зараз будете аж на сьомому небі.
Записала моє прізвище, домашню адресу, професію і вийшла в сусідню кімнату. Не встиг я від подиву й рота розкрити, як диктор загаласував по радіо:
— Увага, увага! Шановні громадяни! Ми раді вас повідомити, що сьогодні з нашого аеропорту рейсом номер 351 відлітає мільйонний пасажир! Ювілейний безплатний білет до Києва і пам’ятний подарунок щойно дістався майстру прокатного цеху Миколі Петровичу Гарагулі.
Он воно що! Я — мільйонний пасажир! Оце справді несподіванка!
За хвилину вийшла знайома касирка і запросила до начальника аеропорту. Там уже мене ждали фотокореспонденти, піонери з квітами і ще якісь не в міру збуджені люди, до яких я потрапив у гарячі обійми. Кожен волів першим привітати мене з такою удачею.
Зрештою школярі молодших класів вишикувались у шеренгу і на мотив пісні «Гей, нумо, косарі!» дружно проспівали вітальні вірші. Найбільше мені сподобався жвавий приспів:
“Ось він — богатир,
Наш мільйонний пасажир!
Гей, гей, уха, ха,
Наш мільйонний пасажир!”
Потім мене по черзі віншували начальник аеропорту і всі касири, фотокореспонденти, пасажири. З поспіху навіть довідкове бюро закрили, бо всім хотілося сфотографуватись на згадку з мільйонним пасажиром. За пів години я наторохтів інтерв’ю кореспондентам місцевих газет, записав свій схвильований виступ-подяку на магнітофонну плівку й розповів кілька кумедних пригод зі свого життя.
Рівно через годину мене урочисто провели на перон, побажали ні пуху ні пера і ще раз сфотографували на згадку. Радісно схвильований, я підійшов до контролера при виході на льотне поле і показав йому свій ювілейний квиток:
— Ну як? Скоро відлітаємо?
— Підождіть, підождіть! Ваш талон на посадку. Рейс? 351? Так ви ж, голубе, спізнилися! Ваш літак да-а-вно вже в повітрі... До Києва долітає.
Я кинувся до каси. Дівчина по той бік віконця подарувала мені ще одну сонячну посмішку й розвела руками:
— Даруйте, прикре непорозуміння! Ми справді трохи той... захопилися і затягли ваші урочисті проводи...
— То дайте мені квиток хоч на наступний рейс. Я дуже поспішаю.
— Пізно... На сьогодні до Києва всі білети продані... Та ви не журіться. Ви наш мільйонний пасажир, і завтра ми вас відправимо поза чергою.
— Спасибі вашій дядині! Мені сьогодні доконче треба летіти!
Я метнувся до виходу, спіймав таксі і гайда на залізничний вокзал. Ех, тільки б встигнути! Давай, рідний, давай! Жми на всі педалі! Для таксі я не ювілейний, а рядовий пасажир!
На вокзалі біля каси гуділа черга. Я нерішуче потоптався й махнув рукою. Була не була, спробую! Від однієї думки, що й тут я можу стати мільйонним пасажиром у мене шпигонуло під серцем. Та все обійшлося благополучно. Я схопив білет, мерщій у вагон і зітхнув полегшено. Слава тобі, карасику! Як би там не було, а я — їду!
— Ви чули? — торкнув мене за лікоть сусід по купе. — Щойно передали по радіо: сьогодні наш аеропорт відправив мільйонного пасажира! Каюсь, що поїхав поїздом. Може б, і мені пощастило покататися на дурничку...
2. Бесіда:
-
Що у вас викликало сміх?
-
Докажіть, що цей твір гумореска.
-
Укажіть,
за допомогою чого досягається ефект смішного.
Іv . Підсумок уроку
Ось ми і спробували говорити про серйозне з посмішкою,і тому це звучить ще
дошкульніше. Адже не випадково вважається, що сміх – наймогутніша зброя. І нею,
як ви самі це помітили, дуже майстерно
володіє ваш земляк Олекса Вусик. Вчимося ж у автора так майстерно володіти
словом.
v. Домашнє
завдання. Виконати ідейно-художній аналіз гуморески « Мільйонний
пасажир»
Урок
№2. 22.05.2020
Тема. Позакласне читання
№3. Гумор
сучасних українських письменників.
Мета: ознайомити шестикласників
із творами сучасних українських
письменників-гумористів; повторити вивчене про гумор і сатиру; формувати
навички роботи з додатковою літературою.
Хід уроку.
І. Організація класу
ІІ.
Актуалізація опорних знань
·
Чи любите ви сміятися?
·
Наш народ здавна славиться своїм гумором. Народні байки, анекдоти,
гуморески, казки, жартівливі пісні свідчать про веселу вдачу українців. На
уроках літератури ви вже зверталися до байок, гуморесок, співомовок. Як ви думаєте,
це жанри розважальні чи все-таки серйозні?
·
Пригадаємо вивчене про гумор і гумористичні твори:
1.
Невеликий
прозовий або віршований твір жартівливого змісту, що змальовує смішну пригоду
чи рису характеру людини (Гумореска).
2.
2.Доброзичливий,
жартівливий сміх, що допомагає виправити певні вади людського характеру,
недоліки поведінки та ін. (Гумор).
3.
3.Приховане
глузування (Іронія).
4.
4.Гостре
висміювання, критика хиб у вдачі персонажа, негативних явищ життя з метою їх
викриття, заперечення (Сатира).
5.
5.Коротке
усне гумористичне оповідання (Усмішка).
6.
6.Невеликий
ліро-епічний твір повчально-алегоричного змісту, що має сюжет і мораль (Байка).
ІІІ. Повідомлення теми й мети уроку
Сьогодні
у нас урок позакласного читання. Ми ознайомимось творами українських гумористів,
звернемо увагу на ситуації, які є настільки комічними, що викликатимуть у нас
сміх.
Від малого до старого –
Всі ми любим щирий сміх,
І з веселого й дурного
Посміятися не гріх.
Добрий сміх не б’є, не
мучить,
Він на світі жити учить,
Чим і бажаний для всіх
Шанувальників своїх.
П.Глазовий
Сміх
може бути гострим і викривальним,- це сміх сатири. А може бути добрим і
співчутливим, а не злим чи глузливим. Саме такий сміх зустрінемо у гуморесках,
усмішках, анекдотах.
IV.
Основний зміст уроку
1.
Павло Глазовий – український
поет і сатирик
Його гумористичні та сатиричні твори, особливо народні усмішки,
знають мільйони українців по обидва боки океану. Життя письменника було
сповнене болю за рідну землю, її природу, мову, історію, мистецтво... Постать
визначного українського сміхованця Павла Прокоповича Глазового ще розкриється
своєю багатогранністю в майбутніх дослідженнях науковців-критиків. У виконанні
маститих та молодих артистів естради, що працюють у розмовному жанрі, заграє
новими барвами його творчий доробок. Він був лауреатом Літературної премії
імені Остапа Вишні, проте не став чомусь ще за життя «шевченківським
лауреатом». Можливо, цей заслужений титул біля імені видатного українця
незабаром допишуть, проте вже посмертно.
Мозковий штурм
-
Як ви можете проаналізувати поведінку продавчині?
-
Чому ми її
засуджуємо?
-
На чиєму боці автор?
-
Що у творі здалося вам смішним, чому саме?
Отже, Глазовий хоче, щоб люди прагнули позбутися
потворних рис. Байкар звертає нашу увагу на негативні явища сучасного життя,
запрошує разом з ним поглузувати над ними і зробити власний висновок.
2. Творчий доробок Степана
Олійника
Більше
двадцяти років минуло відтоді, як не стало Степана Олійника. . Поет-гуморист, сатирик майже чотири десятиліття віддав праці в
літературі і понад п’ять десятиріч — журналістиці. Викривав міщанство, ницість,
хабарництво, сутяжництво, тобто все те, що не прикрашає людину. Боровся за ствердження
добра і правди, чесності й благородства. Без його творчості неможливо уявити
українську сатиру і гумор.
Факти, які Олійник
використовував для творів, були такими типовими, що часто люди впізнавали себе
в його героях. Степан Іванович розказував, як після читання вірша “ У клубі ”
до редакції “ Перця ”, де він тоді працював, надійшов лист з Одеського
обласного відділу кінофікації, в якому вказувалося: “... факти, про які йдеться
у вірші,... підтвердилися. Вживемо заходів ”.
Сміху Олійникового боялися,
а самого його любили. Нащадок чорноморських козаків хотів бути якомога ближчим
до народу. Навіть не користувався мікрофоном під час виступів. Говорив: “ Так
до людей ближче ”.
Часто повторював: “ Поганий той сюжет, котрий не підкріпляється
життям ”. І радив молодим колегам по перу дотримувати цього принципу. До слова,
за все життя ні до кого не звернувся на “ти”. Тільки на “ви”.
Ще в студентські роки
поклявся Степан з Володимиром Івановичем носити українські сорочки. Незалежно
від моди, як талісман. Розповідали, що коли Степан Іванович лікувався в
знаменитій одеській клініці Філатова, то теж не розлучався з вишиванкою .
Земляки письменника-гумориста щороку ось уже двадцять літ проводять
на Одещині Олійниківські дні та Олійниківські читання. Заснували Всеукраїнську
літературну премію імені Степана Олійника, Благодійний фонд. У селі Левадівці
за кошти краян встановили пам’ятник односельцеві. Вийшли збірка вибраних творів
та книга спогадів. Отже, збуджується дещо пригаслий інтерес до творчості
Степана Івановича Олійника.
-
Відео « Гумореска Степана Олійника «Сам себе перехитрив»» https://www.youtube.com/watch?v=fbj_5NRURr4
-
Дайте відповіді на запитання:
1.
Як ви ставитесь до вчинку
пасажира?
2.
Яка головна думка гуморески?
3.
Що у творі вам здалося смішним ?
Чому?
V. Закріплення вивченого
1. Назвіть
основні види комічного?
2. Про
яких гумористів ви дізнались сьогодні?
3. Яким
видом комічного ви користувались сьогодні?
4. Якій
гуморесці і якого автора ви надаєте перевагу?
Чому?
5.
Чи допомагає сміх позбутися недоліків характеру,
проаналізувати поведінку?
6. Яку
силу має сміх?
7. Чому
говорять, що сміх додає життя?
VI. Підсумок уроку
VІI. Домашнє завдання : скласти сенкан до гуморески « Кухлик». 6-Б українська література 15.05.2020
Урок №1.
Тема.
Контрольна робота №6 ( тестові
завдання). Гумористичні твори( твори Л.Глібова, С. Руданського, П.Глазового)
Мета: виявити рівень учнівських знань, умінь та навичок з
теми „Гумористичні твори”; розвивати увагу, пам'ять, логічне мислення; вміння
застосовувати раніше вивчені знання під час виконання завдань; виховувати
пошану до творчої діяльності байкарів, гумористів.
Тип уроку: урок перевірки знань,
умінь і навичок.
Засоби навчання: тестові завдання.
Перебіг уроку
І. Забезпечення
емоційної готовності до уроку.
II. Повідомлення мети й мети уроку
III. Перевірка знань школярів (на виконання тестів відведено 5хв, зараховується
ТІЛЬКИ перша відповідь!)
-
Перейдіть за
посиланням https://forms.gle/mQvKwNLNKoMPMuMV7
Іv. Підсумок
уроку
З
вивченої теми мені сподобалися твори…,
тому що…
v. Домашнє
завдання. Підготуватися
до уроку Літератури рідного краю №4. Гумор у творчості письменників-земляків(
Гумор Олекси Вусика).
6 -Б українська література 04.05.2020 – 08.05.2020 (Клівець Т.О.)
Урок №1.
Тема:Павло Глазовий. « Еволюція», « Найважча
роль», «Заморські гості», « Похвала», « Кухлик». Основні ідеї, художні
особливості гуморесок. Іронічно-пародійна, викривальна спрямованість
гумористичних і сатиричних творів.
Мета: : ознайомити
з біографією та творчістю П. Глазового;
вчити аналізувати художні особливості гуморесок, проводити аналогії з
власними спостереженнями; розвивати в школярів зв’язне мовлення, увагу, мислення,
уяву, пам'ять, вміння робити власні висновки., іронічно та критично, з почуттям
гумору сприймати явища навколишньої дійсності й самого себе; виховувати почуття
любові, гумору, гумористичного ставлення до життя, праці, честі, людської
гідності.
Я так люблю здоровий сміх,
Веселий сміх, що гріє всіх!
Переливаю в слово радість,
Яку в душі своїй зберіг.
І я щасливий, що пишу
Хорошим людям на потіху.
Ловлю в очах іскринки сміху
І довго в серці їх ношу.
П. Глазовий
Веселий сміх, що гріє всіх!
Переливаю в слово радість,
Яку в душі своїй зберіг.
І я щасливий, що пишу
Хорошим людям на потіху.
Ловлю в очах іскринки сміху
І довго в серці їх ношу.
П. Глазовий
Хід уроку.
I.
Організаційний момент.
ІІ. Вивчення нового матеріалу
2. Повторення літературознавчих термінів гумор, сатира, іронія, гумореска, алегорія.
3.
Опрацювання твору П. Глазоваго «Еволюція»с.230
Словникова робота: Еволюція — природне явище зміни популяцій, видів
рослинного і тваринного світу і ознак у часі в ході історії Землі.
Тема: зображення
допитливого хлопчика, якого цікавить питання, чому мавпи досі не стали
справжніми людьми.
Ідея: засудження
тих, хто ганьбить ім’я людини.
Основна
думка: людина повинна завжди бути справжньою людиною, де б і в
якій ситуації вона не опинилася.
Бесіда
за змістом твору
— Яким було перше запитання хлопчика?
— Даючи відповідь, на що посилається батько?
— Про що було друге запитанняУ?
— Чому, на вашу думку, батько «весело сміється» перш ніж відповісти синові?
— Що мав на увазі батько, сказавши що не всі люди є справжніми?
— Які випадки свідчать про те, що інколи людину не можна назвати людиною?
— Які вчинки роблять людину справжньою?
— Як ви розумієте такий вислів «У будь-якій ситуації залишайся людиною»?
— Що висловлює гуморист у своєму творі?
— Яким було перше запитання хлопчика?
— Даючи відповідь, на що посилається батько?
— Про що було друге запитанняУ?
— Чому, на вашу думку, батько «весело сміється» перш ніж відповісти синові?
— Що мав на увазі батько, сказавши що не всі люди є справжніми?
— Які випадки свідчать про те, що інколи людину не можна назвати людиною?
— Які вчинки роблять людину справжньою?
— Як ви розумієте такий вислів «У будь-якій ситуації залишайся людиною»?
— Що висловлює гуморист у своєму творі?
4. Опрацювання гуморески П.
Глазового «Найважча роль» с.231
Виразне
читання твору.
Тема: вихваляння
матір’ю свого синочка за «талант», який він врешті-решт виявив «на сцені в
третій дії».
Ідея: засудження
хвалькуватості, бездушності, невміння на справі довести свої знання,
обдарованість.
Основна
думка: не маючи здібностей, хисту, ніколи не станеш справжнім
професіоналом.
Бесіда
за змістом твору
— Чи бували ви в театрі? Чи слідкували, як актори виконують свої ролі?
— Що потрібно, щоб роль виконати якнайкраще?
— Що свідчить про «сліпу любов» матері до сина?
— Якою була наука у хлопця?
— Як у назві простежується гумористична спрямованість твору?
— Яке значення останнього рядку гуморески?
— Чи бували ви в театрі? Чи слідкували, як актори виконують свої ролі?
— Що потрібно, щоб роль виконати якнайкраще?
— Що свідчить про «сліпу любов» матері до сина?
— Якою була наука у хлопця?
— Як у назві простежується гумористична спрямованість твору?
— Яке значення останнього рядку гуморески?
5. Опрацювання гуморески П. Глазового « Заморські гості» с.232
IІІ. Підбиття підсумків уроку.
Тематичні обрії
поезії Павла Глазового неосяжні, вони зачіпають все — від невинних жартів до
серйозної критики суспільства в цілому. Сміючись, але прямо і нещадно пише поет.
Як заповіт звучать такі рядки:
Щасливі будьте і здорові,
Живіть у радості й любові,
Нехай від лих і бід усіх
Вас береже здоровий сміх.
Живіть у радості й любові,
Нехай від лих і бід усіх
Вас береже здоровий сміх.
ІV . Домашнє
завдання.
- Вивчити напам`ять будь-яку розглянуту гумореску П. Глазового і
розповісти у Viber 0967728245 08.05.2020 з
10.00
Урок №2.
Тема: Декламування напам `ять гуморесок Павла Глазового. Повторення теми,
підготовка до контрольної роботи
Мета: повторити
вивчений матеріал з теми « Гумористичні твори»; розвивати у школярів мовлення, мислення, уяву, пам'ять ; виховувати почуття любові до життя, праці, честі, людської гідності,
мови.
І. Актуалізація опорних знань
2. Декламування напам `ять гуморесок П. Глазового у Viber 0967728245
ІІ. Домашнє завдання. Підготуватися до контрольної роботи з теми « Гумористичні твори».
6-Б українська
література 27.04.2020
Урок №1.
Тема: Степан Руданський. Співомовки Степана Руданського – унікальне явище у
світовому письменстві. « Добре торгувалось», « Запорожці у короля». Вияв
народної мудрості у творах, головна думка гуморесок. Висміювання моральних вад,
негативних рис характеру, авторська симпатія до простої людини, до її розуму, кмітливості,
почуття гумору.
Мета: ознайомити школярів із багатогранною творчістю С. Руданського,
вчити виразно й усвідомлено читати твори, вміти тлумачити терміни
"гумореска", "співомовка", "інверсія", розуміти
вияв народної мудрості у гуморесках, викривальний пафос співомовок, визначати
іронічне ставлення до негативних рис характеру, вміти виокремити основну думку
кожного твору, характеризувати героїв і порівнювати їх ; поглиблювати вміння проводити паралелі з
сучасним життям, обгрунтовувати власні спостереження над смішними ситуаціями в
житті; виховувати усвідомлення, що почуття гумору — ознака духовного здоров'я
людини.
І весь світ обдивись,
І усе розпізнай,
І що доброго є,
Ти у себе впивай.
С. Руданський
1. Перевірка домашнього
завдання.
Для тих здобувачів освіти, хто вчасно не виконав завдання:
1. Завдання з 16.03.2020р. ( надіслати на klevectany@gmail.com)
1) Тестові
завдання за повістю В. Нестайка «Тореадори з Васюківки».
2) Літературний
диктант (за творчістю В. Нестайка "Тореодори з Васюківки").
3) Тести
до твору Ярослава Стельмаха “Митькозавр
із Юрківки, або Химера лісового озера”.
4) Літературна гра «Так, ні» за твором Ярослава Стельмаха “Митькозавр із
Юрківки, або Химера лісового озера”.
5)Твір-роздум
на одну з тем:
1. «Дитинство – чарівний світ пригод і романтики» (за
вивченими творами Всеволода Нестайка, Ярослава Стельмаха).
2. «Цікаві пригоди Яви та Павлуші» (за повістю «Тореадори з
Васюківки» Всеволода Нестайка).
3. «Таємничі пригоди
друзів» (за повістю «Митькозавр з Юрківки, або Химера лісового озера» Ярослава
Стельмаха).
4. « Як зробити своє життя цікавішим» (за вивченими творами Всеволода Нестайка, Ярослава Стельмаха). – це контрольна робота
2.Завдання 06.04.-10.04.2020 https://forms.gle/UABjnfWWL5fZKYYG9
4. Повторення
визначень «Гумореска» ( матеріал підручника на с.224)
2. Вивчення
нового матеріалу
1.Ви, напевно, помічали,
що людині, яка має добре почуття гумору, легше долати життєві труднощі. До
такої людини тягнуться й інші, прагнучи поспілкуватися з нею, потоваришувати,
отримати заряд енергії, бадьорості, життєрадісності. Такою людиною був
письменник, з яким ми ознайомимося сьогодні. У перекладі з грецької його ім'я
означає ""вінок" або "вінець".
Його називають "найвеселішим поетом
України". Син І. Франка, Тарас, згадував, що цей письменник за його твори
був найулюбленішим для цілої їхньої родини. Саме про нього В. Сосюра сказав:
Він так любив людей, що сяяв весь зорею.
Він серцем сяяв так, як і його пісні,
У дні, які встають,
Мов сонце над землею, світять людям всім.
Хто ж ця обдарована людина, творчість якої
не була належно поцінована за життя? Чим захоплювався цей письменник? Про що
мріяв? З ким товаришував? Який внесок зробив у скарбницю української
літератури? — на ці та багато інших питань ми спробуємо дати відповіді на
сьогоднішньому уроці.
2. Перегляньте
відеоматеріал «Степан
Руданський Життя і творчість»
3. Ідейно-художній аналіз співомовки
"Добре торгувалось".
( матеріал
підручника на с.225)
Обмін враженнями від прочитаного твору.
— Про кого йдеться у творі?
— Що у вас викликало сміх?
— Чим відрізняється мовлення купців і
чумака?
— Чому не вдалося купцям принизити чумака?
— З якою метою надає автор у цій
співомовці національних рис своїм персонажам?
— Що висміюється в цьому творі?
— Проти кого спрямована сатира автора?
— Які гумористичні прийоми застосував
письменник для розкриття ідеї?
— Який вираз з твору ви вважаєте
афористичним?
— Яка основна думка твору?
— У чому актуальність твору? (Поет
і сьогодні вчить українців бути українцями, ненавидіти будь-яке ярмо, прагнути
волі і мати почуття національної гідності.)
Методичний прийом
"Гронування".
- Якими рисами характеру наділений головний
герой?
4. Ідейно-художній аналіз співомовки
"Запорожці у короля".
Про сміливість, кмітливість, дотепність
козаків, їхнє почуття гумору ходили легенди. Народні перекази говорять про те,
як запорожці вміли давати відсіч тим, хто ставився до них із пихою, хотів
принизити, посміятися з них, хай це був навіть сам король чи його вельможі. Мабуть,
саме на таких переказах і будував співомовки С. Руданський.
( матеріал
підручника на с.227)
Тема: зображення приїзду козаків до
польського короля, їх шаноблива зустріч.
Ідея: возвеличення мужності, кмітливості
козаків, вміння бути
дипломатичними.
Основна думка: запорозькі козаки вміли з
гідністю відстояти свою честь і не давали нікому із себе покепкувати, таких
людей здавна поважають і цінують.
Асоціативні
грона для характеристики запорожців і короля.
3.
Підбиття підсумків уроку.
У цих блискучих поетичних мініатюрах
розкрито величезний морально-поетичний потенціал українців, народну мудрість,
найголовніші ознаки українського менталітету. Сміх Руданського передовсім
делікатний, хоч і ущипливий. Автор ніколи не дозволяє собі насміхатися з
людини, принижувати її, виявляти зневагу чи зверхність до осіб неукраїнської
національності.
Автор висміює моральні вади людей, негідні
вчинки, а не національні ознаки. У сатиричному об'єктиві — заздрість,
корисливість, ненажерливість, скнарість, самовпевненість, хвалькуватість,
хитрість, підступність, брехливість, хабарництво і т. ін. Українців поет не
ідеалізує. Ліричний герой Руданського у більшості випадків залишається гідною
людиною, в генах якої живе історична пам'ять, скільки б її не вбивали.
4. Домашнє завдання: Виконайте тестування за посиланням
Урок №1.
Тема. Л. Глібов. Байки « Щука», « Муха і Бджола», « Жаба
і Віл». Головна думка кожної байки та алегоричні образи
Мета: ознайомити школярів із байками Л. Глібова,
допомогти їм визначити прихований зміст цих творів, пояснити алегоричні образи;
розвивати навички виразного, вдумливого читання байок, коментування, визначення
елементів їхньої побудови; розвивати вміння зіставляти описане із сьогоденням;
сприяти вихованню моральних якостей характеру.
Здається, байка
просто бреше,
А насправді ясну
правду чеше.
Нікого в світі
не мине.
Читайте, згадуйте
мене! Л. Глібов
І. Вивчення
нового матеріалу
Дуже
смішними видаються люди заздрісні, які прагнуть дорівнятися до інших, не маючи
ні здібностей, ні можливостей для того. І зовсім огидні люди ледачі, що звикли
безсоромно користуватися плодами чужої праці. Про це говориться в байках
Л. Глібова в алегоричній, але від того не менш дотепній і дошкульній
формі.
1. Читання байки
« Щука» с.218-219 підручника. Ідейно-художній аналіз
Тема
«Щука»: зображення суду (його несправедливість
і залежність від панівних класів ) над Щукою, яка здійснювала різноманітну
шкоду в ставку його жителям і отримала вирок повернутися знову в річку.
Ідея
«Щука»: засудження дій судочинства, їхня
легковажніст , безглуздість , а через образ Лисиці — підступності, хитрості,
хабарництва.
Основна думка: «Як не мудрують, а правди ніде Кінців не можна
поховати …».
Мораль «Щука»: Судді зобов’язані діяти відповідно до
законодавства, а не підтримувати зацікавлену особу (Лисицю). Глібов засуджує хабарництво,
несправедливість, лицемірство.
Герої байки
«Щука»: судді — два Осли, Шкапа,
два Цапи; Щука, Лисичка, автор.
Композиція “Щука”
Введення. За злочинну діяльність Щуку силоміць представили до суду. Опис суддів.
Таємний зв’язок Щуки і Лисиці.
Основна частина. Судовий процес над Щукою. Винесено вирок, дія якого припинена.
Закінчення. Новий вирок суддів за пропозицією Лисички: «У річці ворожу Щуку
утопити!» Що й було виконано. Усі образи в цій байці є алегоричними. За масками
криються типові персонажі з реального життя. Письменник бачив навколо себе
суспільну несправедливість і не міг з нею змиритися, тому засудив її у своєму
творі. Бо кожному українцеві по-справжньому болять негаразди та нечесність у
своїй рідній землі. Леонід Глібов у байці «Щука» зображує сучасну йому систему
судочинства, і змальовуючи узагальнені образи суддів та працівників судової
системи. Автор наголошує на проблемах нерозумності деяких державних працівників
2. . Читання байки « Муха й Бджола» с.220-221 підручника.
Ідейно-художній аналіз
Тема: зображення зустрічі Мухи й Бджоли, в якій кожна
висловила свого життя та покритикувала іншу.
Ідея: уславлення працьовитості, творчого натхнення, вміння
раціонально використовувати час (Бджола); засудження ледарства, безпечності; прагнення
жити за рахунок інших, задовольняючи власні потреби.
Основна думка: пошану і повагу має той у суспільстві, хто працює
заради інших, приносить користь, марно не витрачає часу; ледарі — непрохані
гості.
Композиція.
Байка
побудована на
протиставленні двох героїнь (Муха і
Бджола), їх ставленні до праці, розваг, власного призначення в житті.
Експозиція: зустріч читача з Мухою, що живе безтурботно, мов
панночка.
Зав’язка: розмова Мухи з Бджолою: сенс життя у розкоші,
святкуваннях чи у повсякденній сумлінній праці?
Кульмінація: непорозуміння між Мухою і Бджолою.
Розв’язка: мораль байки
«Порівняльна характеристика героїв байки Л. Глібова
«Муха й Бджола».
Муха
|
Бджола
|
Ледача,
хвалькувата, безпечна, настирлива, безтурботна.
|
Працьовита,
відповідальна, економна (вміє раціонально використовувати час).
|
3. Читання байки
« Жаба й Віл» с.221-222 підручника. Ідейно-художній аналіз
Тема: зображення жаби, яка намагалася позмагатися з волом
стосовно розміру, в результаті «з натуги луснула — та й одубіла».
Ідея: засудження на прикладі жаби негативних людських вад,
а саме: жадібності, заздрості, пихатості, хвалькуватості.
Основна думка: «…найлучче жити, Як милосердний бог дає».
Композиція
Вступ: Жаба вилізла на берег подивитися і трохи погрітися і,
побачивши Вола, вирішила з ним позмагатися.
Основна частина: змагання Жаби з Волом; намагання подруги-сестри Жаби
довести їй марність цієї справи.
Закінчення: шкода, яку заподіяла Жаба собі — самознищення.
Мораль: автор звертає увагу на застосовування тих реальних власних можливостей,
які «милосердний бог дає».
Риси характеру Жаби у байці «Жаба і Віл»
Риси
характеру
|
Рядки
з байки
|
Заздрісність
|
— Який
здоровий, моя ненько!
|
Вигадливість
|
(Вигадлива
була!)
— Ну,
що, сестрице, як надмусь,
То й я така зроблюсь? |
Самовпевненість
|
А та не слуха…
дметься… дметься. |
Безглуздість
|
З
натуги луснула — та й одубіла!
|
Цікавість
до всього
|
Раз
Жаба вилізла на берег подивиться…
|
ІІ.
Перевірка вивченого матеріалу за посиланням
ІІІ. Домашнє завдання
Прочитати матеріал підручника на с.223-224. Записати в
зошит визначення « Гумореска», «
співомовка», « інверсія».
6-Б українська література 13.04.-17.04.2020
Урок №1.
2. Для тих,
хто не виконав попереднє завдання
Перевіримо вивчений матеріал за
посиланням
https://forms.gle/UABjnfWWL5fZKYYG9
3. Надішліть на klevectany@gmail.com
1) Тестові завдання за повістю В. Нестайка «Тореадори з
Васюківки».
2) Літературний диктант
(за творчістю В. Нестайка "Тореодори з Васюківки").
3) Тести до твору Ярослава Стельмаха “Митькозавр
із Юрківки, або Химера лісового озера”.
4) Літературна гра «Так, ні» за твором Ярослава Стельмаха “Митькозавр
із Юрківки, або Химера лісового озера”.
5)Твір-роздум на одну з тем:
1. «Дитинство – чарівний світ
пригод і романтики» (за вивченими творами Всеволода Нестайка, Ярослава
Стельмаха).
2. «Цікаві пригоди Яви та
Павлуші» (за повістю «Тореадори з Васюківки» Всеволода Нестайка).
3. «Таємничі
пригоди друзів» (за повістю «Митькозавр з Юрківки, або Химера лісового озера» Ярослава
Стельмаха).
4. « Як зробити своє життя
цікавішим» (за вивченими творами Всеволода Нестайка, Ярослава
Стельмаха). – це контрольна робота
Ці завдання було розміщено 16.03.2020!!!
Кожне завдання буде оцінено і виставлено тематичний бал !
Урок №2.
Тема: Гумористичні твори.
Жанрова різноманітність гумористичних творів( анекдоти, байки,усмішки,гуморески, співомовки). Роль гумору в житті українців. Побудова байки. Леонід Глібов – визначний український байкар, поет.
- За планом , матеріалом презентації та підручника зробити відповідні записи в робочих зошитах.
6-Б українська література 06.04.2020 – 10.04.20
Урок №1-2. Тема. Підсумковий урок за повістю Лесі Ворониної «Таємне Товариство Боягузів або засіб від переляку № 9»
1. Для тих, хто не виконав попереднє завдання
://sway.office.com/Cfl9jPVfjJMDNLdn?ref=Link&loc=play
2. Перевіримо вивчений матеріал за посиланням
https://forms.gle/UABjnfWWL5fZKYYG9
3. До 09.04.2020 надішліть на klevectany@gmail.com
1) Тестові завдання за повістю В. Нестайка «Тореадори з Васюківки».
2) Літературний диктант (за творчістю В. Нестайка "Тореодори з Васюківки").
3) Тести до твору Ярослава Стельмаха “Митькозавр із Юрківки, або Химера лісового озера”.
4) Літературна гра «Так, ні» за твором Ярослава Стельмаха “Митькозавр із Юрківки, або Химера лісового озера”.
5)Твір-роздум на одну з тем:
1. «Дитинство – чарівний світ пригод і романтики» (за вивченими творами Всеволода Нестайка, Ярослава Стельмаха).
2. «Цікаві пригоди Яви та Павлуші» (за повістю «Тореадори з Васюківки» Всеволода Нестайка).
3. «Таємничі пригоди друзів» (за повістю «Митькозавр з Юрківки, або Химера лісового озера» Ярослава Стельмаха).
4. « Як зробити своє життя цікавішим» (за вивченими творами Всеволода Нестайка, Ярослава Стельмаха). – це контрольна робота
Ці завдання було розміщено 16.03.2020!!!
Кожне завдання буде оцінено!
6-Б українська література 30.03.2020 – 03.04.20
До 09.04.2020 надішліть на klevectany@gmail.com
1) Тестові завдання за повістю
В. Нестайка «Тореадори з Васюківки».
2)
Літературний диктант (за творчістю В. Нестайка "Тореодори з Васюківки").
3)
Тести до твору Ярослава Стельмаха
“Митькозавр із Юрківки, або Химера лісового озера”.
4) Літературна гра «Так, ні» за твором Ярослава
Стельмаха
“Митькозавр із Юрківки, або Химера лісового озера”.
Кожне завдання буде оцінено!!!
5)Твір-роздум
на одну з тем:
1. «Дитинство –
чарівний світ пригод і романтики» (за вивченими творами Всеволода Нестайка,
Ярослава Стельмаха).
2. «Цікаві
пригоди Яви та Павлуші» (за повістю «Тореадори з Васюківки» Всеволода
Нестайка).
3.
«Таємничі пригоди друзів» (за
повістю «Митькозавр з Юрківки,
або Химера лісового озера» Ярослава Стельмаха).
4. « Як зробити
своє життя цікавішим» (за вивченими творами Всеволода Нестайка,
Ярослава Стельмаха). – це контрольна
робота
Ці завдання було розміщено 16.03.2020!!!
6-Б українська література
На окремих аркушах, указавши прізвище, ім’я, вид
роботи, виконати запропоновані завдання І,ІІ, ІІІ, ІV, V, (надсилайте на ел.адресу klevectany@gmail.com) за твором В.Нестайко "Тореодори з
Васюківки"( підручник з української літератури с. 140 – 176)
Ітиждень ( 16.03.2020 –
20.03.2020)
«Тореадори з Васюківки» —
повість, написана українським письменником Всеволодом Нестайком 1970 року.
Літературний рід: епос.
Жанр: пригодницька повість.
Головне: у повісті йдеться про
пригоди двох лінивих розбишак, які постійно потрапляли в цікаві ситуації та
намагалися самостійно їх вирішувати.
Ідея: засудження ліні,
безвідповідального ставлення до запланованих справ; необхідність організації процесу;
уславлення бажання хлопців прославитися, побудувавши місцевий театр; уславлення
справжньої дружби та готовності прийти на допомогу за будь-яких обставин.
Головні герої: школярі Павлуша
Завгородній та Ява Рень.
Значення в літературі: книгу включено до
шкільної програми.
Особливості: сюжетні лінії
неодноразово змінювалися: найбільших змін зазнала остання редакція 2004 року,
де автор видалив багато ідеологічних деталей та додав нові історії, цікаві
сучасним дітям.
Чому я маю прочитати цей твір: аби зрозуміти сутність
справжньої дружби та насолодитися яскравим прикладом художнього роману.
Додатково: 1965 року на основі
повісті знято фільм.
І. Тестові
завдання за повістю В. Нестайка «Тореадори з Васюківки»
(ч.1, р. I «Метро під свинарником.
Тореадори з Васюківки. Собакевич»)
1. Яке прізвище було в Павлуші:
а) Завгородній;
б) Собакевич;
в) Рень;
г) Нестайко.
2. Скільки коштуватиме проїзд у метро у Васюківці для вчительки
арифметики:
а) три копійки;
б) безкоштовно;
в) одна копійка;
г) п’ять копійок.
3. Чому будову метро хлопці вимушені були призупинити:
а) не вистачило будматеріалів;
б) побачив тато і заборонив;
в) у підземелля потрапила свиня і все зруйнувала;
г) лили сильні дощі.
4. Яке хобі було в діда Яви:
а) полювати;
б) рибалити;
в) доглядати за худобою;
г) обробляти город.
5. Ким була Явина мати:
а) бригадир на заводі будматеріалів;
б) ланкова кукурудзоводів;
в) кухар;
г) вчителька.
6. Яке лихо вчинив бугай Петька:
а) розбив сусідську огорожу;
б) зіпсував комбайн Явиного діда;
в) загнав дачника на телеграфний стовп;
г) зламав сторожовий курінь.
7. Хто став другою кандидатурою на участь у кориді:
а) льоха Манюня;
б) корова Манька;
в) бик Нафаня;
г) цап Жора.
8. Яку шкоду вчинив цап Жора:
а) з’їв усю капусту;
б) розбудив усіх посеред ночі;
в) з’їв сорочку Павлуші, поки той купався в калабані;
г) зайшов у будинок Павлуші.
9. До тореадорського реманенту друзів належали:
а) відро і хустка матері;
б) простирадло і міцна мотузка;
в) капелюшок і килимок;
г) ланцюг та червоний рушник.
10. Після чого Контрибуція розлютилася на хлопців:
а) коли її почали кусати мухи;
б) коли вона захотіла пити;
в) коли один із хлопців ударив її по губі;
г) коли Ява відбив їй ріг.
11. Як друзі врятували цуценя:
а) витягли його з колодязя;
б) нагодували;
в) витягли його з озера;
г) знайшли йому господаря.
12. Як хлопчики назвали врятоване цуценя:
а) Полкан;
б) Жучка;
в) Шарик;
г) Собакевич.
ІІ.
Літературний диктант (за творчістю В. Нестайка "Тореодори з Васюківки").
Допишіть речення.
1.Найпопулярніший твір В. Нестайка "Тореодори
з Васюківки"
– трилогія тому, що …
2."Тореодори
з Васюківки" В.
Нестайка за жанром…
3.Другом Павлуші Завгороднього
був...
4.Кого випустили хлопці в клубі під час
лекції на тему: «Виховання дітей в сім'ї»...
5..На що були схожі очі у колгоспного бугая
Петьки?...
6.3
чого хлопці зробили шпаги?...
7.Кого хлопці врятували з колодязя?...
8.Ява з
Павлушею заблукали в …
9.Артист на пляжі попоросив хлопців…
10.Яку
букву не вимовляла сестра Яви Реня?...

12.Як
зі зла називала Яришка Яву?...
ІІ – ІІІ тижні ( 30.03.2020 – 09.04.2020)
1. Прочитати біографію Я. Стельмаха на с.178 та його
повість « Митькозавр із Юрківки, або Химера лісового озера».
2. Виконайте запропоновані
завдання на окремих аркушах ( І, ІІ, ІІІ
), надішліть на ел.адресу klevectany@gmail.com)
«Митькозавр з Юрківки,
або Химера лісового озера» – це пригодницька повість, написана Ярославом
Стельмахом, у якій автор знайомить читача із двома шестикласниками і розповідає
про їхні літні пригоди.
Літературний рід: епос.
Жанр: пригодницька повість.
Головне: сюжет повісті описує
пригоди Сергія і Митька, які трапилися з ними влітку після п’ятого класу.
Ідея: возвеличення справжньої дружби,
духу пригод, гарного ставлення до старших; підтримка креативності, сміливості,
наполегливості, працелюбства; засудження хитрості, брехні, пихатості.
Головні герої: Сергій Стеценко, Митько
Омельчук, Василь, ботанічка, батьки хлопчиків.
Значення в літературі: Ярослав Стельмах збагатив
українську літературу ще одним прикладом справжньої дитячої дружби та
безтурботного дитинства. Він зробив внесок у розвиток дитячої літератури.
Особливості: повість складається з
дев’ятьох розділів, кожний із яких має свою експозицію, зав’язку, розвиток дії,
кульмінацію та розв’язку.
Чому я маю прочитати цей твір: щоб переконатися, що
справжня дружба справді існує; щоб зрозуміти, що все таємно колись стане
відомим; щоб насолодитися пригодами двох друзів.
Додатково: повість відрізняє тонке
почуття гумору, постійна інтрига та таємнича загадка, яка розкривається в кінці
твору.
ІІІ. Тести до твору Ярослава Стельмаха
“Митькозавр із Юрківки, або Химера лісового озера”
1. В якому класі навчалися хлопці?
а) у шостому;
б) у четвертому;
в) закінчили п’ятий.
2. Яке завдання на літо
отримали хлопці?
а) зібрати гербарій;
б)
зібрати колекцію комах;
в) записати народні пісні.
3. Хлопці вирішили поїхати в село до Митькової бабусі,
тому що:
а)
хотіли допомогти бабусі по господарству;
б)
хотіли дізнатися більше про сільське життя;
в)
мріяли пожити на природі без батьків.
4. Митькова бабуся жила в:
а) с. Васюківці;
б)
с. Юрківці;
в)
с. Гарбузяни.
5. Хлопці приїхали до
бабусі з:
а) подарунками;
б)
рюкзаками, фотоапаратом, сачками для ловлі метеликів;
в)
великим пирогом.
6. Хто перший зустрівся хлопцям після приїзду в Юрківку?
а) бабуся;
б) дід Трохим;
в) велосипедист Василь Трош.
7. Що було в бурштиновому камінчику, який Вася подарував
хлопцям?
а) павук;
б) метелик;
в) комаха.
8. Що збудували хлопці біля озера?
а)
землянку;
б)
курінь;
в) будинок.
9.
Звідки хлопці брали інформацію про таємничу химеру лісового озера?
а)
з бабусиної енциклопедії;
б)
зі слів жителів Юрківки;
в)
з бібліотечних книг.
10. Яку приманку взяли хлопці для звіра?
а)
корову; б) козеня; в) курку.
11. Хлопці були вдячні Василеві за те, що:
а)
він подарував їм бурштиновий камінчик;
б)
він розповів їм про химеру;
в) він влаштував їм такі чудові
канікули.
12.
За жанром “Митькозавр із Юрківки
…” це:
а)
пригодницька повість;
б)
історичне оповідання;
в)
романтична повість.
ІV. Літературна гра «Так, ні»
за твором Ярослава Стельмаха “Митькозавр із Юрківки, або Химера
лісового озера”
1. Сергій з Митьком
давно мріяли поїхати до Юрківки?
2.Хлопці їхали в село дві доби?
3. Хлопці відремонтували курінь на березі річки?
4. Хлопці взяли у бабусі енциклопедію і
почали шукати в ній відомості про таємничу химеру лісового озера?
5. Хлопці читали книжки із зоології?
6.Митько запропонував назвати
звіра з озера Митькозавром?
7.На березі озера діти знайшли ріжки та
ніжки козеняти, якого з`їло чудовисько?
8.Хлопці вирішили зробити примочку для
звіра й завели у ліс корову?
9.Сергій і Митько посварилися, побилися
через те, що не вирішили, хто буде копати яму?
10. У викопану яму потрапило чудовисько з лісового озера?
11. Хлопці відмовилися
рятувати Василя?
12. Хлопці були в
селі місяць?
V. Написати твір-роздум на одну з тем:
1.
«Дитинство – чарівний світ пригод і романтики» (за вивченими творами Всеволода
Нестайка, Ярослава Стельмаха).
2. «Цікаві
пригоди Яви та Павлуші» (за повістю «Тореадори з Васюківки» Всеволода
Нестайка).
3. «Таємничі пригоди
друзів» (за повістю «Митькозавр з
Юрківки, або Химера лісового
озера» Ярослава Стельмаха).
4.
« Як зробити своє життя цікавішим» (за
вивченими творами Всеволода Нестайка, Ярослава Стельмаха).
Поради щодо написання твору-роздуму
1.Зрозумійте,
осмисліть тему майбутнього твору-роздуму.
2.На підставі заголовку до твору
визначте його проблему. Це й буде зміст роботи.
3.Сформулюйте тезу, яка б
відображала основну думку твору. Проілюструйте тезу необхідними прикладами або
доказами. З’ясуйте послідовність наведення аргументів (доказів).
4.Уживайте вставні слова і
словосполучення: на мою думку, до речі, на
жаль,
по-моєму, отже, наприклад, таким чином;
речення: «Я вважаю», «Мені здається», які виступають засобами зв’язку між частинами роздуму.


![]() |
5.Висновки, аргументи (докази) намагайтеся виділяти в окремі абзаци. Перевірте написане, виправте помилки.
6.Основна частина твору – це безпосереднє розкриття
теми. Не слід забувати, що назва твору
лейтмотивом проходить через увесь текст, логіка мислення повинна розвиватися від конкретної деталі до узагальнення або навпаки – від загального
до конкретного.

3. Прочитати біографію Л. Ворониної на с.194 під-ка,
теоретичний матеріал « Сюжет » с.195-196.
«Таємне
Товариство боягузів, або засіб від переляку № 9» – пригодницька повість сучасної
української письменниці Лесі Ворониної. У ній, як і в наших улюблених казках,
добро перемагає зло. Але цікаво те, що герої-переможці в ній не відважні
богатирі й мужні воїни, а, як не дивно, боягузи.
Тема : Людина,
яка здолала свій страх, може перемогти наймогутніших ворогів. Навіть Синьоморд
— хоча спочатку нашому героєві треба змінитися самому: пройти небезпечні
випробування, навчитися миттєво приймати рішення, від
яких залежить доля людства.
Ідея: не потрібно боятися складних ситуацій, рідні
люди не залишать ніколи тебе у біді, потрібно знати своє коріння і й любити
своїх рідних.
Головна думка :заклик
поважати своїх батьків, бабусів і дідусів.
Сюжет “Таємне товариство боягузів” скорочено.
Уявіть собі, що одного чудового ранку ви
прокидаєтеся й помічаєте, що навколо вас відбуваються фантастичні події. Ось ви
біжите знайомою вулицею і раптом провалюєтеся крізь люк у секретний штаб
Таємного Товариства Боягузів. А ще дізнаєтеся, що ваша рідна бабуся винайшла
часоліт, а Землю от-от мають захопити підступні космічні прибульці, які
заразили більшість людей вірусом страху І порятунок людства залежить тільки від
вас! Виявляється, що головне — це вміти здолати свій страх. І тоді найпотужніша
зброя перетворюється на пил, а нездоланних космічних завойовників роблять
безпорадними… звичайні земні квіти. От тільки треба в слушну мить зуміти скористатися
загадковим ЗАСОБОМ ВІД ПЕРЕЛЯКУ № 9
Експозиція: Клим розповідає про свого заклятого ворога — Кактуса.
Зав’язка: Клим потрапляє до секретної лабораторії ТТБ.
Розвиток дії: Клим випробовує на собі «ліки» від страху.
Кульмінація :
Клим переміг інопланетян.
Розв’язка : Битва з Синьомордиками, збирання мух проти них.
«Таємне
Товариство Боягузів, або Засіб від переляку №9» – це спроба пояснити, що
боягузтва потрібно позбуватися. Клим Джура має побороти цей свій страх, а
мимохіть і порятувати планету.
Авторка
майстерно поєднує психологізм і повчальність: прості, навіть трохи банальні як
для дитячої літератури сюжети обростають психологічною глибиною.
Повісті
Л. Ворониної – це форма психологічної допомоги дитині, котра відчуває
слабкість, котра не може захистити себе від хуліганкуватих однолітків (таких,
як Сашко Смик, або Кактус). У повісті Землю атакують прибульці з чужої
Галактики – підступні і хижі Синьоморди-Квакожери, яким вельми до смаку наші
комахи. Климові в його боротьбі з космічними варварами допомагають інші члени
Товариства – Жук і Заєць. Але в центрі Таємного Товариства – супербабуся
Соломія. В реальному житті це маленька жіночка з добрими очима, яка пече
пиріжки для онучка. Але насправді це жінка з надпотужними здібностями, яка
заснувала Товариство і яка весь час працює над дивовижними винаходами
Немає коментарів:
Дописати коментар